Aktualności Aktualności

Razem dla lasów

W Nadleśnictwie Antonin odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe w ramach współpracy jednostek straży pożarnej, służb ratowniczych i leśników.

Pełna koordynacja działań ratowniczo-gaśniczych, aby wspólnie wypracować metody szybkiego reagowania w sytuacji pożaru lasu. Tego rodzaju ćwiczenia są doskonała formą podnoszenia umiejętności oraz wypracowywania wspólnych działań na przyszłość przez strażaków i leśników w stawianiu czoła żywiołowi, jakim jest ogień.

Podczas ćwiczeń sprawdzono skuteczność dysponowania jednostek straży pożarnej, analizowano również czas dojazdu sił i środków do miejsca zdarzenia. Ważnym elementem ćwiczeń było sprawdzenie przejezdności leśnych dróg pożarowych oraz przeprowadzenie rozpoznania wodnego w pobliżu terenu, na którym zorganizowano ćwiczenia. W trakcie ćwiczeń upozorowano pożar z zastosowanie zasłony dymnej. Strażacy ćwiczyli nowe założenia taktyczne związane ze spiętrzeniem wody na rzece i wykorzystanie jej do akcji gaśniczej.

W przeprowadzonych manewrach wzięło udział około 80 strażaków, 12 wozów bojowych, 3 samochody sztabu akcji i 12 pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Antonin. Ćwiczeniom przyglądali się obserwatorzy z ramienia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu