Aktualności Aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Oborniki utworzyło nietypową trasę w lesie

Nadleśnictwo Oborniki utworzyło nietypową trasę w lesie

Oborniccy leśnicy wyznaczyli ścieżkę dla psich zaprzęgów. Powstała w leśnictwie Wełna, ma kształt pętli i liczy ok. 6 km.

Dogtrekking to sport mocno związany z lasem i wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu z naszym czworonogiem.

"Na tej trasie odbyły się już pierwsze zawody psich zaprzęgów organizowane przez Związek Kynologiczny w Poznaniu. Rasy, jakie uczestniczyły w zawodach to: Canadian Eskimo Dog, Pies Grenlandzki, Samoyed, Alaskan Malamut, Siberian Husky, Łajka Jakucka. Psy wchodzące w skład zaprzęgu tworzą kennel. Ubiera się je w indywidualnie dopasowane szelki tak, żeby zwierzęciu nie zaszkodzić. Do nich podpina się sanki, czyli sled, lub-jak nie ma śniegu-wózek" -mówi Natasza Dopierała Rosik z Nadleśnictwa Oborniki.

 

Zdjęcie przedstawia psi zaprzęg podczas zawodów. Fot. Anna Jóźwiak.

Treningi odbywają się jedynie do czasu kiedy temperatura na stałe wzrośnie do 15 st. C, z reguły są to okresy późnej jesieni, zimy, i wczesnej wiosny. Oczywiście podczas całego pobytu psów w lesie, są one zawsze całkowicie pod kontrolą, przypięte specjalnymi linami do wózka od momentu wyciągnięcia ich z samochodu do momentu wyjazdu z lasu do domu, nigdy nie są puszczane luzem. Psów nie wolno też poganiać, ciągnąć ani zmuszać do biegu. Po treningu powinny zostać nakarmione, nagrodzone za wykonaną pracę i odstawione na zasłużony wypoczynek.

Jak dojechać do trasy?

Kierujemy się drogą wojewódzką nr 11 w kierunku Piły i następnie skręcamy do miejscowości Wełna, jedziemy główną drogą. Przy leśniczówce i drewnianym kościele skęcamy w lewo. Jedziemy prosto i po ok. 200 m zaczyna się las. Tam przed szlabanem pozostawiamy swój samochód i możemy korzystać ze ścieżki. Trasa nie została trwale oznakowana a jej przebieg, można sprawdzić na załączonej poniżej mapie. Podczas aktywności w lesie polecamy korzystać z aplikacji mBDL, która umożliwia m.in. leśną nawigację.