Pomysł na ferie - Las zimową porą

Las zimą tętni życiem, choć mogłoby się zdawać na pozór inaczej. To pracowity czas dla leśników, wykonujących prace gospodarcze. Również w świecie przyrody dzieje się bardzo wiele a brak ulistnienia sprzyja obserwacjom ptaków i ssaków. To dobry moment, by wybrać się na spacer w baśniowej scenerii i odkryć tajemnice zimowego lasu.

Zimowa wycieczka do lasu to wspaniała przygoda nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych. Las jest idealnym miejscem do wypoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu. To tutaj możemy oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń. W leśnym powietrzu znajdują się kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy będące składnikiem olejków eterycznych wydzielanych przez drzewa. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii.

Las nie tylko oferuje nam miejsce do aktywności fizycznej i relaksu, jest również skarbnicą wiedzy. Obserwacje przyrody wzbogacają naszą wiedzę o procesach zachodzących w leśnym świecie. Obcowanie z przyrodą pozwala się zrelaksować i oddać naszym pasjom. Niejeden amator fotografii przyrodniczej uznałby zimę za najpiękniejszą z pór roku. A leśnych kadrów wartych zatrzymania nie brakuje. Zimą las odkrywa przed nami swoje tajemnice, wystarczy tylko uważnie się przyglądać.

Bezlistne o tej porze roku krzewy i drzewa mogą być doskonałym narzędziem w edukacji, rozwijającym wyobraźnię, samodzielne myślenie i chęć poszukiwania odpowiedzi. Rozpoznawanie drzew po pędach i wyglądzie kory może sprawić nam poza tym dużo frajdy. Dlatego podczas ferii zapraszamy Was, by udać się na jedną z 60 ścieżek edukacyjnych, przygotowanych przez nadleśnictwa poznańskiej dyrekcji. To doskonała forma aktywnego wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Spacer w lesie połączony jest z treściami edukacyjnymi, przekazywanymi za pośrednictwem tablic dydaktycznych, umieszczonych w najciekawszych miejscach  trasy. Jeśli jednak chcielibyście zostać odkrywcami lasów i przemierzać leśne ostępy poza wyznaczonymi szlakami pomocna w rozpoznawaniu gatunków będzie aplikacja „Czyj to liść”. To klucz do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych na każdą porę roku, przygotowany specjalnie na Wasze smartfony.

Przy okazji obserwacji drzew możemy ujrzeć całą gamę skrzydlatych mieszkańców lasu. O tej porze roku dużo łatwiej je zaobserwować. Barwne sójki, dzięcioły, sikorki, gile, grubodzioby czy jemiołuszki kontrastują z białą zimową szatą lasu. Koniec stycznia to także początek okresu lęgowego naszych największych ptasich drapieżników. O zalotach pomału myśli bielik a zimowe noce coraz częściej rozbrzmiewają pohukiwaniem różnych gatunków sów, zwłaszcza puchacza, który najwcześniej przystępuje do lęgów.

O tym, które gatunki ptaków możecie spotkać wielkopolskich lasach, dowiecie się z naszego bloga „Wierzę w leśne zwierzę”. Jeśli jednak chcielibyście przyjrzeć im się z bliska warto pomyśleć o karmniku. Dzięki takim obserwacjom mamy szanse nauczyć się rozpoznawać gatunki poprzez bezpośrednie porównanie ich ubarwienia i wielkości. Zwłaszcza jeśli jednocześnie w naszym karmniku przebywa kilka gatunków sikor. Uczymy się interpretowania ich zachowania, wzajemnych relacji i interakcji. Możemy być świadkami ptasich kłótni i przepychanek. W jednym z ostatnich artykułów spisaliśmy vademecum dokarmiania ptaków. Warto do niego zajrzeć, by nie popełniać błędów i w bezpieczny sposób pomagać ptakom.

O tej porze roku bardzo aktywne są również ssaki. Lisy, które rozpoczynają swój okres godowy zwany cieczką. Ich obserwacja w zimowej scenerii jest również łatwiejsza z powodu rudego ubarwienia futra. Z kolei najmniejszy przedstawiciel jeleniowatych, sarna, właśnie zimą zbiera się w większe grupy tzw. rudle, które z łatwością zauważymy spacerując obrzeżami lasów. Z kolei obecność innych, bardziej płochliwych zwierząt możemy stwierdzić rozpoznając ich tropy, czyli odciśnięte ślady łap lub kopyt na śniegu. Na wycieczkę warto wziąć ze sobą przewodnik, który pozwoliłby nam na identyfikację takiego znaleziska. Jeśli będziemy mieć szczęście możemy natrafić nawet na trop wilka, zwłaszcza w obszarze Puszczy Noteckiej.

Puszcza Notecka to jeden z największych kompleksów leśnych w kraju. By się tam nie zgubić a zarazem poznać wszystkie walory i uroki tego miejsca przygotowaliśmy dla Was aplikację na smartfony. Z mapami offline będzie Wam łatwiej zaplanować zimową wycieczkę, odpowiednią na spacer, biegówki czy sanki. Znajdziecie w niej informacje o miejscach postoju w lesie, parkingach leśnych, możecie również skorzystać z jednej z wielu zaproponowanych tras o różnym stopniu trudności, od krótkiego edukacyjnego spaceru po wielogodzinne przemierzanie puszczańskich ostępów.

O tych i innych miejscach, które warto zobaczyć na terenie poznańskiej dyrekcji dowiecie się z zakładki „Turystyka”. Sportowcy znajdą tam również polecane przez nas trasy do treningów, również w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji Poznania

Serdecznie Was zachęcamy do spędzenia zimowych ferii w lesie! Do zobaczenia na szlakach!