Bocian czarny

Bociana kojarzymy z najbardziej rozpoznawalnym i medialnym ptakiem w Polsce – bocianem białym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w lasach gniazduje również jego kuzyn o zupełnie odmiennym kolorze upierzenia.

Bóbr europejski

Zdolności inżynieryjno-melioracyjne bobrów przypominają wiele ludzkich zawodów. Bóbr to jednocześnie drwal, inspektor, architekt, kamieniarz i hydrotechnik. Poprzez budowanie tam, żeremi i kanałów tworzy coś w rodzaju samoutrzymujących się „gospodarstw".

Dudek

Za nami już półmetek wakacji. W lesie z kolei dobiega końca ptasi sezon lęgowy. Odchowane młode jeszcze tylko przez chwilę będą pod opieką dorosłych. Wśród nich młode dudki rozpoczynają samodzielne życie.

Dzięcioły

Początek wiosny to bardzo intensywny czas dla skrzydlatych mieszkańców lasu, trwają bowiem intensywne prace przygotowawcze do sezonu lęgowego. Wybór dziupli to nie lada kłopot a dzięcioły, leśni deweloperzy, mają mnóstwo pracy.

Gawron

Gawrony wpasowały się na stałe w krajobraz dużych miast. Są wręcz jego integralną częścią, z którą już każdy z nas się oswoił. Jeśli spojrzycie w niebo wczesnym rankiem, jadąc do szkoły czy pracy z pewnością ujrzycie olbrzymie stada zataczające kręgi nad miejskimi budynkami. O tym zjawisku i wielu innych ciekawostkach w dzisiejszej miejskiej edycji „Wierzę w leśne zwierzę". Zapraszam!

Jelonek rogacz

W świetlistych dąbrowach Nadleśnictwa Włoszakowice rozpoczęła się rójka jelonka rogacza, jednego z najpiękniejszych gatunków w owadzim świecie.

Jemiołuszki

Na Gajową zawitały jemiołuszki. Jeżeli chcielibyście je poobserwować nie ruszając się zza biurka to zapraszamy na „jemiołuszkową kawę" do naszej dyrekcji i birdwatching zza okna. Te sympatyczne ptaki obsiadły bowiem jemioły na drzewach w parku Starego ZOO, wzbudzając u naszych pracowników nie małe zainteresowanie.

Jesienne migracje

Początek jesieni to bardzo intensywny czas dla ptaków wędrownych. Przygotowują się bowiem do wielkiej migracji w kierunku zimowisk oddalonych o tysiące kilometrów. Czas ten określamy mianem jesiennej wędrówki. W ramach cyklu „Wierzę w leśne zwierzę" przygotowaliśmy dla Was solidną porcję podróżniczej wiedzy. Dziś pierwsza część z dawką fizyki.

Jesień - pracowita pora roku

Jesień to czas intensywnego przygotowywania się leśnych zwierząt do zimy. Zbieranie zapasów jedzenia, zmiany ubarwienia, metabolizmu i migracje to tylko część przemian i zachowań, które możemy obserwować o tej porze. Również dla leśników to ostatni moment, by wykonać jesienne prace związane ze zbieraniem nasion drzew leśnych.

Jeż

Jeż jest jednym z najbardziej rozpoznawanych gatunków w Polsce, zarówno przez dzieci jak i dorosłych, ale czy faktycznie tak dobrze znamy tego małego kolczastego ssaka?

Karmnik, dokarmiamy ptaki

Gdy nastaną mrozy ochoczo wywieszamy karmniki. To doskonała okazja do obserwacji i nauki gatunków. Mimo naszych dobrych chęci, dokarmiając możemy również zaszkodzić ptakom. Dlatego, gdy decydujemy się na taki krok powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dokarmiania. W ramach cyklu "Wierzę w leśne zwierzę" zapraszamy do lektury vademecum dokarmiania ptaków.

Kowalik i pełzacz

Czerwiec to czas, w którym niektóre gatunki ptaków w naszym najbliższym otoczeniu kończą sezon lęgowy. Należą do nich skryte pełzacze i barwny kowalik. Zwłaszcza ten ostatni swoim niezwykłym wyglądem i zachowaniem wzbudza zainteresowanie w miejskich parkach czy ogrodach.

Myszołów

Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) jest gatunkiem w Polsce osiadłym, co oznacza, że towarzyszy nam przez cały rok. Jednakże musimy pamiętać, że zimą ptaki w poszukiwaniu pokarmu koczują i opuszczają swoje tereny lęgowe. Myszołów zazwyczaj nie odlatuje od nich jednak zbyt daleko. Wbrew polskiej nazwie z pewnością naszego myszołowa zwyczajnym nazwać nie można. I tu kryje się całe jego piękno.

Owady saproksyliczne

Oskarżyciel Maja, lat 9: Oskarżony niszczy nasze domy! Psuje stoły i krzesła. Jest zły, jest szkodnikiem! Oskarżyciel Tomek, lat 7: Jest brzydki! Śmierdzi i brudzi! Obrońca Kuba, lat 10: Zgłaszam sprzeciw! Mój klient chciał tylko zrobić sobie dom. Obrońca Amelka, lat 9: A potem mógłby tam zamieszkać jakiś ptak albo myszka. Oskarżyciel Natalka, lat 8: Ale on zaśmieca las i niszczy drzewa! Czy oskarżony ma coś do powiedzenia na swoją obronę?

Owady zbrojne i piękne

Gdy czerwcowe słońce przygrzewa, każdego ciągnie na łono natury – rodzinna wycieczka, spacer z kijkami, a może wyprawa rowerowa? W lesie zawsze tętni życiem i to nie tylko wśród ssaków. Mieszka tu mnóstwo rozmaitych owadów, którym warto przyjrzeć się z bliska. Owady królują w przestworzach, wśród roślinności, a nawet pod ziemią. To przedziwne i fascynujące zwierzęta. Wyglądają jak kosmiczne stwory, a żyją tuż obok nas. Warto przyjrzeć się im z bliska.

Pachnica dębowa

W kolejnej opowieści z cyklu: " Wierzę w leśne zwierzę" - słów kilka o miłości...

Pszczoły

Dlaczego pszczoły są ważne dla życia na ziemi, jaki mają związek z lasem i człowiekiem? Przekonują o tym entomolodzy i leśnicy z Nadleśnictwa Gniezno. Za nami półmetek pierwszego integracyjnego projektu o tych owadach. Czas na krótkie podsumowanie.

Wiosenni soliści

Coraz dłuższe, cieplejsze dni zachęcają do wizyt w lasach, parkach i ogrodach. Coraz głośniej również zaczynają rozbrzmiewać ptasie leśne trele. Wiodącymi solistami są zięby, kosy, szpaki oraz drozdy.

Rudzik

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć, w jakim kierunku podążać? Nigdy się nie zgubią, nawet w nocy i zawsze trafią z chirurgiczną precyzją w wyznaczone sobie miejsce. Czyżby miały swój wewnętrzny GPS?

Sikorki

Pierwsze przymrozki przypomniały nam o zimowym dokarmianiu ptaków. Na osiedlach, w miejskich blokowiskach czy w zaciszu przydomowych ogrodów widać wywieszone słoniny czy napełnione karmniki. Warto zatem poznać bliżej naszych skrzydlatych gości.

Sowy

Opowieści o sowach w ramach nowego cyklu "Wierzę w leśne zwierzę"

Sójka

W ostatnich dniach szron i szadź przyozdobiły drzewa nadając im baśniowy charakter zimowej opowieści z Narni. Kto z Was nie był jeszcze na spacerze powinien koniecznie czym prędzej udać się do miejskich parków czy pobliskich lasów. To świetny moment na aktywny odpoczynek z aparatem w dłoni. Z pewnością Wasze zdjęcia wzbudzą zachwyt znajomych. Zimowy spacer to również do obserwacji zwierząt, które zdecydowanie łatwiej wypatrzyć o tej porze roku. W zimowej leśnej scenerii wyjątkowo pięknie prezentuje się sójka, dzisiejszy bohater naszych opowieści.

Zimorodek

Wielkopolskie lasy skrywają wiele jezior i rzek, a wśród nich prawdziwy szafirowy klejnot naszej przyrody. Mówią o nim, że rodzi się zimą i mieszka w ziemi. Poznajcie fakty i mity o… zimorodku.

Żuki

Z końcem lata powoli ustaje wakacyjny ruch. Podobnie jest w lesie, ptaki powoli szykują się do odlotów a wszędobylskie owady stają się mniej widoczne. Te, które możemy obserwować najdłużej to żuki, leśne chrząszcze. Nadchodząca jesień to dla nich najważniejsza pora roku.

Wilk

Wilk… przez większość z nas kojarzony jako zły bohater z bajki o Czerwonym Kapturku, tak naprawdę żyje w bliskim sąsiedztwie człowieka. Populacja wilka w naszym kraju liczy ponad 1200 osobników i systematycznie rośnie. To jeden z największych drapieżnych ssaków naszych lasów, wyposażony w potężne kły, silne szczęki, bardzo dobry słuch i świetny wzrok.

Żuraw

Ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody ale i nadchodzącej jesieni. Symbol wierności, nieśmiertelności, czujności. Kim jest naprawdę tancerz Słońca, aktor zapierający dech w piersiach nie tylko fotografom. Dzisiejszy artykuł w ramach cyklu "Wierzę w leśne zwierzę" zbiegł się w czasie z uruchomieniem kamery on-line z żurawiem w roli głównej i strony "Żuraw w lesie" Nadleśnictwa Włoszakowice. Nie możecie tego przegapić!