Aktualności Aktualności

Powrót

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

Zgłaszając propozycję stu nowych rezerwatów przyrody, Lasy Państwowe chcą uczcić jubileusz 100-lecia powstania organizacji.

W 1924 r., wraz z odradzaniem się polskiej państwowości, powstała instytucja Lasów Państwowych. Od początku istnienia jej misją jest zrównoważone zarządzanie lasami i powiększanie zasobów leśnych. Mimo wojny światowej, zmiany granic państwa, gospodarki planowej w czasach PRL, ta misja jest realizowana. Między Odrą a Bugiem rośnie lesistość i zasoby drzewne.

- Dziś, gdy nasz kraj jest niemal w 1/3 pokryty lasami, oczekiwania Polek i Polaków, którzy obserwują zmiany klimatu, koncentrują się na zwiększeniu ochrony lasów. W odpowiedzi na te oczekiwania leśnicy chcą zaproponować powołanie stu nowych rezerwatów przyrody – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Zdjęcie przedstawia czerwoną tabliczkę z napisem Rezerwat Przyrody. Fot. R. Śniegocki

Prace już się toczą. Do dzisiaj z nadleśnictw spłynęło ponad 200 propozycji nowych rezerwatów. Każda z nich jest teraz analizowana, tak by wybrać najcenniejsze i najbardziej różnorodne obszary. Oraz takie, w przypadku których istnieje najbardziej kompletne dane przyrodnicze. Po to, by zwiększyć szanse na szybkie utworzenie rezerwatów.

Poznańska Dyrekcja Lasów Państwowych zgłosiła 16 propozycji na ponad 750 ha (co równa się wielkości ponad 1000 pełnowymiarowych boisk piłkarskich), zaproponowaliśmy zróżnicowane i cenne obszary, które od lat, ze względu na swą wyjątkowość objęte są przez leśników  ochroną i wyłączone z użytkowania.

„Między innymi reprezentują je lasy z okazałymi i wiekowymi dębami, będące miejscem bytowania licznych gatunków chronionych w tym bielika, puchacza i kani rudej, torfowiska, na których znajdziemy rosiczkę okrągłolistą.  Także urokliwe fragmenty wzdłuż meandrujących strumieni oraz rozlewiska z licznymi tamami bobrów.  Zachwycające i rzadkie na niżu naturalne fragmenty przełomów rzeki Lutyni w Nadleśnictwie Jarocin, park podworski w Radojewie łączący w sobie wartości kulturowe i przyrodnicze, w bliskim sąsiedztwie Poznania i fragmenty drzewostanów, które uzupełnią i powiększą istniejące rezerwaty przyrody”- mówi Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia rzekę płynącą przez las z lotu ptaka. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Jarocin

„Mamy nadzieję, że wszystkie z zaproponowanych obszarów dołączą do listy naszych 70 istniejących już rezerwatów. Trudnych wyborów będziemy dokonywać razem z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, z którą niedawno współpracowaliśmy, tworząc unikatowy w naszym regionie rezerwat chroniący żółwia błotnego i powiększając jeden z naszych najpiękniejszych i najcenniejszych rezerwatów – „Czeszewski Las” w Jarocinie”- mówi Wiesław Krzewina dyrektor RDLP w Poznaniu.

Jak będzie wyglądał kalendarz akcji ogłoszonej w Międzynarodowym Dniu Lasów? W ciągu najbliższych dwóch miesięcy leśnicy dokonają wyboru setki propozycji nowych rezerwatów i ogłoszą je w internecie. Kolejny etap to kompletowanie dokumentacji, również na podstawie uwag strony społecznej: samorządów, przyrodników i mieszkańców okolic nowych rezerwatów. W drugiej połowie roku gotowe wnioski zostaną skierowane do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, które są władne, by ustanowić rezerwaty.

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to nie tylko jednorazowa akcja jubileuszowa. Leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne rezerwaty. Już dzisiaj 86% z ponad 1500 polskich rezerwatów znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Zajmują powierzchnię równą kilku parkom narodowym.

- Chcemy, by tych sto nowych rezerwatów przyrody było naszym urodzinowym prezentem dla Polek i Polaków. Liczę, że pierwsze rezerwaty z okazji 100-lecia powstaną jeszcze w tym roku. To będzie trwałe i najlepsze upamiętnienie naszego jubileuszu, jakie można sobie wyobrazić – podsumowuje dyrektor Koss.