Aktualności Aktualności

International Forestry Workcamp 2018

Na kilkanaście dni Nadleśnictwo Antonin (RDLP w Poznaniu) stało się światową stolicą dla studentów leśnictwa. Międzynarodowe warsztaty Workcamp zgromadziły uczestników aż z 3 kontynentów. Nadeszła pora na krótkie podsumowanie tegorocznej edycji tego wydarzenia.

W warsztatach uczestniczyło 15 studentów z Estonii, Litwy, Grecji, Macedonii, Chorwacji, Południowego Sudanu, Kanady, Wielkiej Brytanii, Walii, Czech, Włoch oraz Danii. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy Lasów Państwowych, Europejskiej Unii Leśników oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.

To już kolejna edycja obozu letniego Workcamp organizowana przez Nadleśnictwo Antonin. W oparciu o zeszłoroczne doświadczenia gospodarze przygotowali dla swoich gości atrakcyjny program, łączący naukę z elementami zabawy. A to wszystko w niezwykłych okolicznościach przyrody "wielkopolskiej Biebrzy”, jak mówią miejscowi o obszarze Doliny Baryczy.

Program został podzielony na dwie części. W pierwszym tygodniu większość zajęć odbyła się na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie”. Studenci pod okiem doświadczonych leśników z Antonina poznawali specyfikę terenu nadleśnictwa i prace związane z obszernymi działami gospodarki leśnej. Nie tylko gospodarze dzielili się swoją wiedzą. Również goście prezentowali metody gospodarowania lasami w swoich państwach. Konfrontacja wiedzy na styku różnych kultur i zarządzania zasobami leśnymi wzbudzała wiele emocji i merytorycznych dyskusji. Była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poglądów na temat obecnej i przyszłej kondycji lasów na świecie.

Wśród zrealizowanych zagadnień warto wspomnień o metodach odbierania oraz klasyfikacji drewna oraz o ochronie przeciwpożarowej z wykorzystaniem wyspecjalizowanego punktu alarmowo dyspozycyjnego nadleśnictwa. Ciekawostką było także poranne liczenie jeleniowatych, zwłaszcza dla amatorów fotografii przyrodniczej. Program wzbogacono o wykłady zaproszonych gości. Jarosław Bator z Nadleśnictwa Oborniki przedstawił prezentację na temat Leśnych Gospodarstw Węglowych oraz obecnego stanu gospodarki leśnej. Ornitolog Paweł Dolata z południowowielkopolskiej grupy OTOP zaprezentował sytuację bociana czarnego w Polsce, natomiast Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zwróciła uwagę na problemy współczesnego łowiectwa.

Rezerwat Olbina (Nadleśnictwo Kalisz)

Podczas drugiego tygodnia pobytu adepci leśnictwa poznawali osobliwości przyrodnicze i gospodarcze poznańskich nadleśnictw. W Nadleśnictwie Jarocin o wartości materiału genetycznego opowiadał Grzegorz Musiela, prezentując jedną z najnowocześniejszych szkółek leśnych w kraju, w której hoduje się sadzonki metodą kontenerową.

Studenci zwiedzili również Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, łącznie z zagrodą pokazową żubrów, arboretum leśne im. prof. Stefana Białoboka w Nadleśnictwie Syców, z największą w Polsce kolekcją sosen oraz wyjątkowy rezerwat przyrody „Olbina” (Nadleśnictwo Kalisz), w którym można podziwiać unikalne w skali województwa jodły. Zagościli także w stolicy Wielkopolski, mając możliwość własnoręcznego wypieku słynnego rogala marcińskiego na tle opowieści o historii miasta z początków państwa polskiego. Ciepłymi słowami zostali także przyjęci na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w naszym kraju. Z pewnością nie tylko zdobyta wiedza, uroki antonińskich lasów ale i gościnność miejscowych leśników pójdzie w świat.