Asset Publisher Asset Publisher

"Czas na Las"- Nadleśnictwo Babki

Koniecznie posłuchajcie kolejnego odcinka audycji "Czas na Las". Dowiecie się z niej jakie nowe znaki ustawiają leśnicy w lasach oraz poznacie zasady zrównoważonej turystyki leśnej. Tym razem zabieramy Was do Nadleśnictwa Babki a Waszymi przewodnikami, będą Damian i Mateusz.

W V audycji pani redaktor Klaudyna Bogurska-Matys przybyła do jednego z pod poznańskich nadleśnictw, by dowiedzieć się jakie znaki pojawią się w najbliższym czasie w wielkopolskich lasach. Pani Klaudynie towarzyszyli Damian Grzybowski-inżynier nadzoru oraz Mateusz Nowicki-strażnik leśny, pracujący na co dzień w Nadleśnictwie Babki. 

Posłuchajcie, jakie nowe znaki możecie spotkać w lasach i o czym one mówią.  Zmiana tablic informujących o zasadach poruszania się po lasach odbywa się zgodnie z zarządzeniem nr 54 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dn. 8 października 2019 r. Pismo wprowadza nowe oznakowanie ważnych dla lokalnych społeczności dróg, które zostaną udostępnione do ruchu publicznego. Nowe oznakowanie będzie jednakowe na terenie całego kraju.

Głównym aktem prawnym w Polsce regulującym udostępnianie terenów leśnych jest Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 roku. Wynika z niej, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Takie znaki pojawiły się już w Nadleśnictwie Babki, a do 31 grudnia 2021 roku pojawią się we wszystkich Nadleśnictwach leżących na terenie RDLP w Poznaniu. Zmiana ta dotyczyć będzie 122 dróg.