Wydawca treści
Bushcraftowe strefy
Pilotaż bushcraft i surwiwal to nowy projekt Lasów Państwowych. Zostały wyznaczone specjalne obszary leśne, w tym w 4 poznańskich nadleśnictwach: Antonin, Oborniki, Sieraków i Syców, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Jej członków z leśnikami łączy bardzo wiele, m.in. świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla naszego zdrowia, znajomość praw rządzących przyrodą.
Poniżej kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących bushcraftu i surwiwalu:
- Czy na obszarach pilotażowych można korzystać z kuchenek turystycznych?
Nie. Na tych obszarach obowiązuje, tak jak do tej pory na wszystkich obszarach leśnych, zakaz rozpalania ognia. Stąd zakaz używania jakiegokolwiek rodzaju kuchenek.
Rozpalenie ognia jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Informację o takich miejscach można uzyskać w miejscowym nadleśnictwie. Nadleśniczowie mogą, ale nie muszą, wyznaczać takie miejsca na obszarach pilotażowych.
- Jakie dokumenty lub pisma powinniśmy mieć ze sobą na wypadek kontroli?
Nie trzeba mieć przy sobie specjalnych pism lub dokumentów. Natomiast ze względu na nagłe sytuacje, np. w razie wypadku, warto zawsze mieć przy sobie dokument, który pozwoli ratownikom na skontaktowanie się z rodziną czy bliskimi.
- Czy całe LKP wchodzą do pilotażu?
Nie. Tylko fragmenty nadleśnictw będące na ich obszarze.
Na resztę pytań znajdziesz odpowiedź w artykule.
W poznańskiej dyrekcji bushcraft można uprawiać w:
Przed wyprawą do lasu należy zapoznać się Regulaminem, aby mieć pewność, że wszystko co robimy jest zgodne z prawem.