O kampanii

Używamy je od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii. Drewno. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie? Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zaprasza na wydarzenie „Z drewna. Festiwal doświadczeń".

Program Festiwalu

Doświadczenia, warsztaty, pokazy, wystawy konkursy i wydarzenia sportowe. Wszystkie aktywności, które dla Was przygotowaliśmy łączy... drewno! Będzie zabawnie, naukowo a przede wszystkim edukacyjnie. To również niepowtarzalna okazja do podziwiania rękodzielników w pracy, poznania zastosowań i właściwości drewna a także do rozmów z niezwykłymi gośćmi. Dla uczestników edukatorzy leśni przygotowali konkursy z upominkami, wykonanymi wyłącznie z drewna! Zapraszamy!

Do pobrania

Wszystko to co powinniście wiedzieć o drewnie w jednym miejscu. Z naszego folderu dowiecie się dlaczego drewno jest surowcem doskonałym, skąd się bierze, dlaczego nigdy go nie zabraknie, komu jest potrzebne oraz jakie ma właściwości i zastosowania w naszym codziennym życiu. To obowiązkowy przewodnik dla osób chcących żyć ekologicznie i zdrowo!

Skąd się bierze drewno?

Drewno jako materiał o wszechstronnym zastosowaniu, od tysięcy lat było i jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. Czy wiecie jednak skąd się bierze? Jak wygląda pozyskanie i odtwarzanie tego surowca. Kto dba, by lasów i drewna nigdy nie zabrakło, chroniąc jednocześnie zasoby przyrodnicze i zachowując je dla przyszłych pokoleń?

Kto korzysta z drewna?

Drewno ma wiele zalet. Jest surowcem trwałym, ekologicznym i odpornym. Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie.

Drewno jest źródłem energii

Nie wiadomo na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Bez wątpienia są to jednak zapasy skończone – w odróżnieniu od drewna, które jest surowcem odnawialnym.

Produkty z drewna

Trudno sobie wyobrazić świat bez drewna. Drewniane domy, meble, które nas otaczają czy papier…, drewno jest obecne w każdym momencie i miejscu naszego życia. Ocenia się, że ma ponad 30 tysięcy zastosowań. W czym kryje się jego sekret, jakie właściwości sprawiają, że jest wyjątkowe, niepowtarzalne a przede wszystkim niezastąpione, i to pomimo postępującego rozwoju nowoczesnych technologii?

Vademecum gatunków

Drewno ma wiele wyjątkowych cech. Może być twarde lub elastyczne, wytrzymałe niczym stal ale i miękkie, ulegając dłutu rzeźbiarza, doskonale izoluje od ciepła ale i ogrzewa. Każde jest inne, każde doskonałe. Przez swoją różnorodność znajduje wiele zastosowań w życiu codziennym. Towarzyszy nam od narodzin, drewnianych kołysek i dziecięcych zabawek po dojrzałość, gdy odpoczywamy w drewnianym domu, na takowym bujanym fotelu, wpatrując się w iskrzące drwa w kominku, zaczytani w ulubioną książkę...

Fotorelacja z wydarzenia

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszej edycji wydarzenia "Z drewna. Festiwal doświadczeń", które odbyło się 4 czerwca w Paku Miejskim w Sycowie.

I edycja Festiwalu

Zaciekawić, bawić ale i inspirować do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi, to jeden z celów dydaktycznych zakończonego wczoraj Festiwalu doświadczeń. Wszystkich wystawców, pomimo swojej różnorodności łączył wspólny mianownik - drewno. Festiwal, którego głównym celem jest promocja drewna i zrównoważonej gospodarki leśnej był wspaniałą przygodą, podróżą w zaczarowany świat ekologicznego, odnawialnego surowca, i to zarówno dla uczestników jak i organizatorów.