Po raz siódmy w "Lesie poza cywilizacją"!

Za nami kolejna konkursu organizowanego przez Radio Poznań we współpracy z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. W miniony weekend wraz z laureatami zawitaliśmy do Nadleśnictwa Syców, gdzie mogliśmy oderwać się od zgiełku wielkiego miasta, zastępując go szumem drzew. Poznaliśmy przy tym wyjątkowe miejsca. Projekt dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Zgodnie z naszą siedmioletnią tradycją między 12 a 16 września na antenie Radia Poznań w porannej audycji Mała Czarna pojawiały się pytania związane z lasami i codzienną pracą leśników. Zapewne wcale nie tak łatwo było od razu odpowiedzieć klony jakiego słynnego pomnikowego drzewa wyhodowano w Arboretum Leśnym w Stradomii albo czym wsławiła się Bukowina Sycowska. Znaleźli się jednak śmiałkowie, którym się to udało, więc 24 września wyruszyli z Poznania na weekendową przygodę do leżącego na granicy Wielkopolski i Dolnego Śląska Nadleśnictwa Syców.

Zdjęcie przedstawia laureatów konkursu w trakcie zwiedzania Arboretum Leśnego w Sycowie. Fot. Ada Bończyk (RDLP Poznań)

To już siódma edycja tego wyjątkowego konkursu, podczas którego uczestnicy uczą się lasu poprzez bezpośrednie jego doświadczanie. Program dwudniowego wyjazdu połączył wiedzę leśną z dziedzictwem kulturowym i historycznym Nadleśnictwa Syców - mówi Ada Bończyk z  RDLP w Poznaniu.

Mieszkańcy dużych miast takich jak Poznań nie zawsze mają okazję na własne oczy oglądać mechanizmy rządzące przyrodą. Las poza cywilizacją dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.
Organizując kolejne edycje Lasu Poza Cywilizacją, pragniemy niejako ukazać lasy od kuchni.


Dlatego zabieramy ich tam, gdzie być może sami nigdy by się nie znaleźli, opowiadamy o drzewach i związanej z nimi naszej pracy. Pokazujemy wyjątkowe miejsca w wielkopolskich lasach, z których istnienia czasem nie zdajemy sobie sprawy, choć mamy je pod samym nosem.  

 

 

Zdjęcie przedstawia skrzynki pełne owoców derenia jadalnego. Fot. Ada Bończyk (RDLP w Poznaniu)
 

"Staraliśmy się przekazać jak najwięcej naszym uczestnikom z warsztatu pracy leśnika. Odwiedziliśmy prowadzone przez nas drzewostany, jak i powierzchnie zniszczone przez ubiegłoroczną wichurę. Wspólnie zbieraliśmy owoce derenia jadalnego. Lasy to oczywiście przyroda i gospodarka, ale również miejsce, w którym zachowywane jest dziedzictwo historyczne naszego kraju, stąd też laureaci odwiedzili pałac w Mojej Woli, czy pozostałości linii Bartholda"- wspomina Mateusz Zapart rzecznik prasowy Nadleśnictwa Syców.

Zdjęcie przedstawia pałac w Mojej Woli z elewacją z kory dębowej. Fot. Ada Bończyk (RDLP Poznań)

Już teraz zapraszamy na kolejną VIII edycję Lasu Poza Cywilizacją, która odbędzie się jesienią 2023 roku.

Serdecznie zapraszamy do odsłuchania załączonego pliku - wyjątkowego wywiadu z uczestnikami tegorocznej edycji, który przeprowadził redaktor Radia Poznań Rafał Regulski