Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uwaga na pożary w lasach!

Leśnicy rozpoczęli akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasów we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Poznaniu. Od 27 marca br. uruchomiono m.in. obserwację lasów Nadleśnictwa Włoszakowice z dostrzegalni przeciwpożarowej zlokalizowanej w leśnictwie Krzyżowiec. To jedna z 42 dostrzegalni na terenie poznańskiej dyrekcji.

Leśnicy z Nadleśnictwa Włoszakowice rozpoczęli ocenę zagrożenia pożarowego w lasach od 1 marca br. Na podstawie zmieniającej się temperatury powietrza, wilgotności ściółki leśnej Dyrektor RDLP w Poznaniu podjął decyzję o uruchomieniu z dniem 27 marca 2017 r. tzw. akcji bezpośredniej.

Polegać ona będzie m.in. na stałej obserwacji lasów z dostrzegalni, dyżurów w Punktach Alarmowo-Dyspozycyjnych zlokalizowanych w siedzibie nadleśnictwa (również w dni wolne od pracy).

Zadanie leśników jest również mineralizacja pasów przeciwpożarowych biegnących wzdłuż dróg publicznych. Oprócz ciężkiego sprzętu w postaci brony leśnej, obowiązkowo należy wynieść gałęzie i inne pozostałości na odległość minimum 30 m.

Do wszystkich osób przebywających na terenach leśnych mamy prośbę o nieposługiwanie się otwartym ogniem, a w razie zauważenia zagrożenia poinformowanie najbliższej Straży Pożarnej (998) lub nadleśnictwa.

Warto przy tej okazji wspomnieć, iż leśnicy w całym kraju przyłączają się do kampanii społeczną STOP pożarom traw.

Organizatorzy kampanii chcą, aby rolnicy, właściciele nieużytków i ogródków działkowych, mieszkańcy terenów wiejskich i młodzież wiedzieli jak jest niebezpieczne wypalanie traw. Ogień stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zwierząt i roślin, niekontrolowany rozprzestrzenia się także na okoliczne lasy bądź budynki. Tym samym zagraża okolicznym mieszkańcom.

Wypalanie suchych traw powoduje duże szkody w przyrodzie, niszcząc florę i faunę. Często takie pożary wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy lub zabudowania.

Poza tym ogień i zadymienie są zagrożeniem na drogach, szlakach kolejowych i turystycznych. Gaszenie pożarów, które powstają wyniku wypalanie traw angażują duże siły straży pożarnej, które mogą być potrzebne  w tym czasie w innym zdarzeniu ratowniczym.

Więcej o akcji na: stoppozaromtraw.plwww.facebook.com.