Wydawca treści
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.
Zgodnie z zapisami art.5 ustawy o lasach, w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, nadzór nad gospodarką leśną sprawuje starosta. Może on, w drodze porozumienia, powierzyć prowadzenie spraw z zakresu nadzoru, nadleśniczemu Lasów Państwowych. Oczywiście, koszty prowadzenia nadzoru muszą być nadleśnictwu zrefundowane. Reguluje to umowa zawierana między starostą, a nadleśniczym.
W większości przypadków starostowie powierzają nadleśniczym sprawy związane z nadzorem. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu ma w zasięgu administrowania ponad 70 tys. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa. Nadzór powierzony przez starostów prowadzony jest na powierzchni 51,3 tys. ha, czyli na ok. 71% lasów niepaństwowych. Ośmiu starostów nie powierzyło nadleśniczym nadzoru i prowadzi sprawy dotyczące lasów niepaństwowych przy pomocy własnych specjalistów.
Nadleśnictwem najbardziej obciążonym ze względu na powierzchnię sprawowanego nadzoru i rozmiar zadań jest Nadleśnictwo Turek – ponad 10 tys. ha. Następne w kolejności są: Kalisz – 4500 ha, Grodziec – 4200 ha, Przedborów 3800 ha, Koło – 3300 ha. Główne zadania wykonywane przez nadleśnictwa w ramach powierzonego nadzoru to:
- cechowanie drewna i wystawianie właścicielowi dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania tego drewna,
- nadzorowanie wykonania zatwierdzonych uproszczonych planów urządzania lasu,
- ustalanie zadań w zakresie wyrębu drzew, ponownego założenia uprawy leśnej, przebudowy drzewostanów, pielęgnowania i ochrony lasu,
Poza prowadzeniem spraw związanych z nadzorem, nadleśnictwa wykonują na wniosek właścicieli gruntów, plany zalesieniowe. Jest to jeden z elementów dokumentacji niezbędnej do uzyskania przez prywatnych właścicieli pomocy na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W roku 2019 nadleśnictwa poznańskie wykonały plany zalesieniowe na powierzchnię 51 ha.
Tekst. Jędrzej Szyguła