Mobilny Wędrowiec

Wędrowanie po lesie jest bardzo przyjemne, pod warunkiem że potrafimy odnaleźć się w terenie. Jak spacerować, aby się nie zgubić? Koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika.

Poruszając się po lesie warto wziąć ze sobą telefon i wypróbować mobilną aplikację Banku Danych o Lasach (mBDL), przygotowaną przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS. Mapy możemy pobrać i korzystać z nich offline. Funkcja ta umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.

Jednym z największych kompleksów leśnych, na terenie RDLP w Poznaniu jest Puszcza Notecka, zajmuje ponad 130 tys. ha. Zajmuje w linii prostej 104 km od zachodu do wschodu oraz 24 km, w linii północ-południe.  To serce wielkopolskiej turystyki, dla którego opracowana została turystyczna aplikacja pn. “Puszcza Notecka”. Aplikacja Puszcza Notecka przybliża piękno i wyjątkowość tamtejszych lasów. Treści zawarte w mobilnym przewodniku obejmują tereny ośmiu nadleśnictw: Sieraków, Karwin, Wronki, Krucz, Międzychód, Skwierzyna, Oborniki i Potrzebowice. Najważniejszą funkcją aplikacji jest nawigacja w sieci szlaków udostępnionych przez nadleśnictwa: będąc w trybie offline wyznaczymy trasę z jednego punktu do drugiego, cały czas bezpiecznie poruszając się po wyznaczonych szlakach i ścieżkach.

 

Czasami może się zdarzyć, że bateria w telefonie się wyładuje. Wtedy warto umieć określić swoją lokalizację w terenie, odnajdując słupki oddziałowe. Koniecznie prześledźcie poniższą infografikę.

Infografika przedstawia zasady orientacji w lesie z wykorzystaniem słupków oddziałowych. Źródło:CILP.

Wyruszając na wędrówkę zabierz ze sobą mapę, pytaj o nią w lokalnych nadleśnictwach!