Jarzębina - koralowa królowa

Czerwone owoce jarzębiny to niewątpliwie jeden z symboli rozpoczynającej się dzisiaj jesieni. Koralową królową uwielbiają dzieci, a jej właściwości lecznicze i estetyczne doceniają dorośli. W zależności od regionu kraju bywa nazywana w gwarze ludowej jako: jarząbek, skorus, chaps, judyna, orabiec, rzeszuta, skoruch, wilczura czy po prostu orzębina.

Jarzębina - album

„Jesienne Galerie – opowieści zebrane” to nowy cykl, w którym do końca października będziemy Wam opowiadać o tym, jakie zmiany w przyrodzie zachodzą o tej porze roku. Przygotujcie się na solidną dawkę jesiennych witamin i wiedzy! Jeśli chcielibyście wiedzieć czym jest jarzębiak, co łączy Judasza z jarzębiną oraz jak znaleźć prawdziwą miłość i cieszyć się dobrym zdrowiem koniecznie przeczytajcie o koralowej królowej w zakładce „Jesienne Galerie – opowieści zebrane”.

Królestwo grzybów

Ostatnie dni sprzyjają bardzo obfitym grzybobraniom. Podgrzybki, borowiki, maślaki czy kozaki to najbardziej powszechne łupy, a to zaledwie kilka z ponad 1000 gatunków jadalnych grzybów w Polsce. Do handlu dopuszczono zaledwie 42 gatunki. Najważniejsza zasada jednak brzmi, by nie zbierać grzybów, których nie znamy. Gdyż grzybiarz, podobnie jak saper, w najgorszym wypadku pomylić się może tylko raz.

Wielobarwne liście

Przygotowując się do zimy nie tylko zwierzęta ale również i drzewa przechodzą w stan spoczynku. W efekcie tego procesu pozbywają się organów odpowiedzialnych za cały ich metabolizm - liści. Zanim to jednak nastąpi las roztacza przed nami swoje wspaniałe jesienne barwy.

Jesienne galerie – ptasie podróże

Początek jesieni to bardzo intensywny czas dla ptaków wędrownych. Przygotowują się do odlotów w kierunku zimowisk oddalonych o tysiące kilometrów. Czas ten określamy mianem jesiennej wędrówki. Po Europejskich Dniach Ptaków uchylamy okno kolejnej „jesiennej galerii”, z solidną porcję podróżniczej wiedzy.

Jesienne galerie - ptasie podróże cz. 2

Jesień to bardzo intensywny czas dla ptaków wędrownych. Odlatują na zimowiska oddalone o tysiące kilometrów. Czas ten określamy mianem jesiennej wędrówki. By sprostać trudom tak dalekiej podróży ptaki wykształciły wiele zadziwiających mechanizmów, zarówno dostosowując swój metabolizm jak i zachowania społeczne.

Jesienne galerie - Pracowita pora roku

Jesień to czas intensywnego przygotowywania się leśnych zwierząt do zimy. Zbieranie zapasów jedzenia, zmiany ubarwienia, metabolizmu i migracje to tylko część przemian i zachowań, które możemy obserwować o tej porze. Również dla leśników to ostatni moment, by wykonać jesienne prace związane ze zbieraniem nasion drzew leśnych.

Diabligruszka

Rogata mała gruszka, tak niegdyś mówili o nim nasi przodkowie. To jeden z bardziej charakterystycznych jesiennych krzewów, a wszystko dlatego, że jego owoce potrafią zdobić czerwienią przez całą zimę, aż do wiosny. Nie bez powodu nazywany był również chlebem prostych ludzi. Obecnie z jego owoców przetwarza się kulinarne przysmaki, jak dżemy czy nalewki. W ramach jesiennych galerii opowiadamy Wam dziś o… głogu.

Rudzik - magnetyczny wędrowiec

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć, w jakim kierunku podążać? Nigdy się nie zgubią, nawet w nocy, i zawsze trafią z chirurgiczną precyzją w wyznaczone miejsce. Czyżby miały swój wewnętrzny GPS? Ptasia wędrówka dobiegła już końca, o czym przypomina nam również pogoda za oknem, zwiastująca schyłek jesieni. Spróbujmy zatem rozwiązać nawigacyjną zagadkę w jednym z ostatnich już spotkań w ramach „Jesiennych galerii - opowieści zebranych”.

Kania ruda

22 września obchodzimy pierwszy dzień jesieni. To doskonała chwila na zaplanowanie jesiennych wędrówek po lasach. Zbiór żołędzi, kasztanów czy liści okrytych złoto-rudą szatą będzie niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych. Ale jesień to również pora przyrodniczych przemian. Zapraszamy Was do lektury drugiej edycji cyklu „Jesienne galerie – opowieści zebrane”, w którym co tydzień przybliżać będziemy wybraną tajemnicę złotej pory roku.