Śladami Mieszka I w Nadleśnictwie Grodzisk

Historia to twój konik? Fascynują Cię początki Polski? Lubisz aktywnie spędzać wolny czas? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to koniecznie odwiedź Gród Zalesie w Nadleśnictwie Grodzisk.

Mało kto wie, że na terenie Nadleśnictwa Grodzisk znajduje się wczesnośredniowieczny gród, który funkcjonował w IX-X wieku, aż do czasów gdy Piastowie zaczęli budować swe państwo znane dzisiaj jako Polska. Bardzo możliwe, że przybył tu ze swoją drużyną sam władca Mieszko I. Lecz nie przybył tu, by namawiać miejscowych do budowania wspólnego państwa. Przybył by zniszczyć konkurencyjny ośrodek władzy, a miejscową ludność przesiedlić pod Gniezno, Poznań lub Giecz, a może na samą Lednicę.

Fot. Magdalena Hojak-Pałęza (Stowarzyszenie Gród Zalesie)

Z Grodu Zalesie zachowały się w bardzo dobrym stanie wały. Dzięki wspólnym staraniom, nadleśnictwa Grodzisk, grupie pasjonatów skupionych w Stowarzyszeniu Gród Zalesie i opiece Konserwatora Zabytków powstała ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi. Kończąc wycieczkę dochodzimy do polany, gdzie można odpocząć i zjeść posiłek. Jest tam także miejsce na ognisko, które można rozpalać w porozumieniu ze Stowarzyszeniem, które opiekuje się tym urokliwym miejscem.

Fot. Tomasz Kałek (Nadleśnictwo Grodzisk)

Co roku na terenie grodu odbywa się Wiec Zaleski. Podczas wydarzenia można zwiedzić gród i poznać jego historię, wysłuchać prelekcji pasjonatów tamtej ery, m.in. w co wierzono i co jadano w średniowieczu, postrzelać z prawdziwego łuku, kuszy oraz procy, spróbować słowiańskiej kuchni z ogniska. Trwa on w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa oraz ważnej dla Słowian równonocy jesiennej – związanej ze świętem plonów, przygotowywaniem zapasów i powolnym przechodzeniem przyrody w okres zimowego spoczynku. 

O tym, że jest to naprawdę spokojne i zaciszne miejsce może świadczyć fakt, że na majdanie grodu znaleziono resztki po uczcie, najprawdopodobniej, wilka Canis lupus. I nie jest to dziwne, bo jest to jedyna leśna enklawa wśród pól w tej okolicy.

Warto wiedzieć, że na tym terenie rośnie też pomnikowy dąb szypułkowy, który pretendował do tytułu „Drzewo roku” w internetowym konkursie.

Obiekt znajduje się w okolicach miejscowości Sędziny. Najlepiej wybrać się tam rowerem, bo do samej ścieżki trudno dotrzeć samochodem. Pomocna może być mapa turystyczna Nadleśnictwa Grodzisk, na której gród zaznaczony jest w północno – wschodnim cyplu zasięgu terytorialnego nadlesnictwa. 

 

 

Po więcej informacji, zapraszamy do odwiedzenia na profilu Facebook Stowarzyszenia Gród Zalesie.