Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Czas na las- Nadleśnictwo Pniewy

Na terenie Nadleśnictwa Pniewy, w miejscowości Lubosz znajduje się piękny park dworski. Od 1995 roku część parku znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Dlaczego warto to miejsce odwiedzić?

O przyrodniczych walorach parku dworskiego w Luboszu opowiada pani redaktor Klaudynie Bogurskiej-Matys, Kuba Łoboda z Nadleśnictwa Pniewy. Tym razem leśnicy opowiadają o miejscu naznaczonym ponad 100 letnią historią jakim jest park dworski w Luboszu. 

Park a właściwie zespół dworsko- parkowy znajduje się we wschodniej części miejscowości, tuż nad brzegiem jeziora Luboszek. W skład zespołu dworsko parkowego wchodzi park, modernistyczny dwór, cmentarz dawnych właścicieli oraz zabudowania dawnego folwarku. Całość otoczona jest murem, a do poszczególnych miejsc prowadzą bramy. Całość zespołu liczy 13 ha.

Szacuje się, że park powstał w połoowie XIX wieku, a jego utworzenie wykorzystuje naturalny krajobraz z brzegiem jeziora i istniejącego zadrzewienia.  W półnono- zachodniej części parku znajduje się cmentarz rodowy rodziny Bardtów, do którego prowadzi obsadzona brzozami aleja. Z pierwotnego drzewostanu zachowały się cisy, lipy, dęby i platany. Na pocz. XX w. zadrzewienie wzbogacono o buki, graby, wiązy i jesiony.

W najbliższym czasie, chcąc przywrócić temu miejscu dawny blask rozpoczęły sie prace pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, polegające na uprzątnięciu terenu parku. 

Co zmieni się w parku? Czy powstanie tam infrastruktura turystyczna?  Dlaczego warto wybrać się właśnie tam na spacer? posłuchajcie audycji Czas na Las