Asset Publisher Asset Publisher

Zielone Las Story, czyli leśne poszukiwanie skarbów

Zielone Las Story to pierwsza ścieżka geocachingowa na terenie RDLP w Poznaniu, wykonana przez leśników z Nadleśnictwa Oborniki. Jeśli w dzieciństwie marzyliście o poszukiwaniu skarbów niczym bohaterowie filmów przygodowych to ruszajcie do obornickich lasów, w poszukiwaniu 41 skrytek, czyli 41 historii opowiedzianych przez las.

Czym jest geocaching?

Geocaching to uprawiana na całym świecie gra terenowa, polegająca na szukaniu za pomocą odbiornika GPS tego, co inni uczestnicy, zwani potocznie keszerami, ukryli.

Rozpoczęcie przygody z geocachingiem nie wymaga żadnych nakładów pieniężnych. Wystarczy telefon, odrobina dobrych chęci i otwartość na nowe doświadczenia.

Podobnie jest z Zielonym Las Story. Aby zacząć wspólną zabawę należy założyć bezpłatne konto na portalu geocaching.com, czyli ogromnym skarbcu keszów ukrytych w różnych zakątkach świata. Poszukiwanie skrytek w lesie ułatwi Wam aplikacja, którą możecie pobrać ze sklepu Google. Gdy już posiadacie niezbędne akcesoria, nie pozostaje Wam nic innego, jak odnaleźć Zielone Las Story na mapie i ruszyć na poszukiwanie przygody. 

Kilka słów o ścieżce

Zielone Las Story to trasa, licząca ok. 16 km z 41 skrytkami układających się w geoart - liść.

Fotografia przedstawia mapę trasy geocaching w kształcie liścia. Archiwum Nadleśnictwa Oborniki.

Na jej przejście musicie poświęcić kilka godzin.Wszystkie skarby to letterbox-y, co oznacza, że współrzędne startowe nie odpowiadają lokalizacji keszy. Kordy finałowe są podane w formie waypointów (punktów orientacyjnych), które należy wpisać w miejsce oryginalnych.

Wędrówkę najlepiej rozpocząć od 1. skrytki, w której znajduje się paszport zdobywcy. Dalej warto podążać po kolei aż do ostatniej skrytki. Odnalezienie skrytki zanotujcie w dzienniku papierowym (tzw. logbook’u), który znajdziecie w każdej skrytce oraz na stronie internetowej. W każdym z keszy znajdziecie także pieczątkę, którą możecie odbić na pobranym z kesza numer 1 „paszporcie zdobywcy”.

Będąc na miejscu, rozglądajcie się uważnie dookoła – skrytki mogą być na wysokości Waszego wzroku, albo nisko, albo dla odmiany wysoko, a wyglądem mogą przypominać elementy otoczenia. Często wtapiają się w otaczającą faunę i florę. Wskazówki pomocne w ich znalezieniu znajdują się przy opisach każdego z keszy.

Każda skrytka ukrywa jedną historię o lesie i jego roli w naszym życiu. Dowiecie się z nich, m.in. jaka jest rola lasu dla funkcjonowania człowieka, dlaczego powinniśmy troszczyć się o zielone płuca ziemi, jaką rolę pełni w naszym życiu drewno, a także poznacie wiele ciekawostek o Nadleśnictwie Oborniki.

Fotografia przedstawia Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki prezentującego jedną ze skrytek. Archiwum Nadleśnictwa Oborniki.

W pojemnikach czekają na Was również drobne upominki – pamiętajcie, że zgodnie z zasadami geocachingu, zabierając coś ze sobą, zostawiamy inną rzecz dla kolejnych uczestników zabawy. Jeśli w trakcie szukania spotkała Was jakaś przygoda, zobaczyliście coś niezwykłego, albo cokolwiek innego, o czym chcecie nam opowiedzieć, koniecznie napiszcie o tym, na geocaching.com.

Geocaching ma być przyjemną zabawą, odskocznią od codzienności. To wspaniały sposób na poznawanie przyrody, przebywanie z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli nie udało Wam się odnaleźć jakieś skrytki dzisiaj, nie zniechęcajcie się i koniecznie wróćcie do nas jutro.

Zainteresowałeś się, ale nie wiesz jak zacząć? Napisz do nas oraz odwiedź stronę.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.