Asset Publisher
Wiosna- czas przebudzenia
Wiosna- czas przebudzenia
Bzyczenie pszczół i ruch wokół uli oraz barci to znak, że nadeszła już wiosna.
Z pozoru niewielkie ale dla całej Ziemi znaczą bardzo wiele. Mowa o pszczołach, które każdego dnia zapylają wiele kwiatów. Dzięki tym małym owadom mamy owoce, stanowiące źródło pokarmu dla wielu gatunków zwierząt a także miód.
Pamiętaj zapylacze to nie tylko pszczoły ale i trzmiele oraz motyle.
Niestety pszczół z każdym rokiem jest coraz mniej. O masowym wymieraniu pszczół, które zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych pisano po raz pierwszy w latach 60 ubiegłego wieku. W 2008 roku kryzys dotarł do Europy w tym do naszego kraju. Dlaczego pszczoły masowo wymierają?
Z pewnością do wymierania pszczół przyczyniają się:
- skażenie środowiska,
- nieumiejętne stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie
- zmiana klimatu,
- choroby pszczół,
- zanikanie kwietnych łąk,
- ograniczenie miejsc do budowy gniazd.
Każdy z nas może dbać o różnorodność biologiczną inaczej bioróżnorodność, niezależnie od tego czy mieszka na wsi czy w wielkim mieście.
Jak pomóc pszczołom mieszkając w środku miasta?
Po pierwsze zatroszcz się o pokarm dla zapylaczy. Postaw na balkonie donice w których posadź przyjazne pszczołom rośliny. Może to być lawenda, dalia czy kocimiętka.
Odpowiednio zadbane rośliny będą wytwarzać kwiaty, z których zapylacze będą mogły zebrać surowce niezbędne do produkcji miodu- nektar, spadź i pyłek.
Warto ograniczyć również koszenie traw. Pozostawione dłuższe źdźbła traw będą świetnym azylem dla owadów.
Jeżeli możesz zbuduj swój własny hotel dla pszczół. Co powinno znaleźć się w takim domku? Koniecznie zajrzyj do naszej infografiki.
Mieszkańcom mniejszych miejscowości polecamy sadzenie nie tylko roślin ale i drzew miododajnych takich jak: czereśnia, grusza, lipa czy jabłoń.
Czy mieszkasz na wsi czy w mieście, pamiętaj o poidłach dla pszczół. Nie są to żadne wynalazki,czasem wystarczy gliniane naczynie, w którym będzie gromadziła się woda dla naszych małych przyjaciół.
Fot. Łukasz Wyrzykowski
Pamiętaj! Wypalanie traw jest ogromnym zagrożeniem dla zwierząt w tym dla drobnych owadów! ( komunikat). Więcej o negatywnych skutkach wypalania traw przeczytasz na STOP POŻAROM TRAW.
Leśnicy również troszczą się o pszczoły, szczególnie te dzikie.
Obecnie w ramach projektu pszczoły wracają do lasu ustawiane w lesie są barcie. Służą one pszczołom jako miejsce schronienia. Skąd wiadomo, że barć jest zasiedlona?
Wokół kłody w ciepłe dni krążą pszczoły a gdy zajrzymy do środka można zauważyć woskowe plastry.
W drugiej połowie XVIII wieku w Puszczy Tucholskiej istniało ich około 20 tys. Od początków XIX wieku bartnictwo jednak zaczęło chylić się ku upadkowi. W lasach rządowych zarejestrowanych było wówczas jeszcze 17 tys. barci (na 25% ogólnej powierzchni lasów Polski). W pierwszej połowie XX w. bartnictwo jednak już całkowicie zanikło wskutek rozwijającego się rolnictwa i przemysłu, handlu drzewem, pożarów lasu oraz rozwoju innych metod pszczelarstwa.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic zwierząt wielkopolskich lasów w cyklu "Wierzę w leśne zwierzę".
Więcej o pszczołach dowiecie się z naszego filmu.
Czy wiesz, że...
- Niezwykle ważną rolę odgrywają pszczoły w leśnictwie. Ich praca służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptactwa, jak i do zwiększenia urodzaju owoców leśnych.
- Żeby wyprodukować 0,3 kg miodu, pszczoły muszą przelecieć 88 500 km i usiąść na 2 mln kwiatów.
- W Polsce, w niektórych regionach kraju nie przeżywa zimy nawet 30% rodzin pszczelich.
- Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennie.
-
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół natomiast 8 sierpnia obchodzimy Dzień Pszczół.
Więcej o naszych krajowych zapylaczach dowiesz się w Echach Leśnych w artykule Pawła Oglęckiego pt.”Włochate grubaski”.
Możesz również pobrać pszczelą kolorowankę