Terenowy dress code

Wyjście do lasu jest w pełni przyjemne, jeżeli tylko dobrze dobierzesz strój. Czy wiesz jak dobrze przygotować się na leśne spacery?

Wybierając się do lasu warto określić cel naszej wycieczki. Inaczej ubierzemy się na obserwacje zwierząt, inaczej na grzyby i jagody czy na długie leśne wędrówki po górskich szlakach. Musimy jednak pamiętać o kilku wspólnych podstawowych zasadach dotyczących naszego ubioru.

Pierwszą i najważniejszą są wygodne buty trekkingowe, najlepiej nieco wyższe, tak by usztywnić kostkę podczas intensywnego marszu, zwłaszcza schodząc z leśnych zboczy. Łatwo wówczas potknąć się o gałęzie, kamienie czy niefortunnie stąpnąć i skręcić kostkę. Pamiętajcie, iż buty nie mogą uwierać i koniecznie należy je wcześniej rozchodzić. Wyższe buty ochronią również przez ukąszeniami owadów i żmij. Dodatkowym zabezpieczeniem przed uciążliwymi insektami na letnie miesiące będą długie nogawki spodni ze ściągaczami. Dzięki temu unikniemy niechcianego pasażera a wspinającego się kleszcza łatwiej będzie wypatrzeć. Nie należy zapominać o środkach przeciwko owadom, zwłaszcza uciążliwym komarom, meszkom oraz maściom łagodzącym ukąszenia. 

Na wyprawę do lasu najlepiej nadają się dobre spodnie trekkingowe. Spodnie tego typu zaopatrzone są w różnego typu zakamarki, w których możemy pochować drobny ekwipunek: kompas, mapę, telefon, latarkę, scyzoryk, plastry czy bandaże.

Leśne zwierzęta a zwłaszcza ptaki to bardzo wdzięczny obiekt do obserwacji, jednak nie zapominajmy, że ich naturalnym wrodzonym instynktem na widok człowieka jest ucieczka. Wybierając się na obserwacje przyrodnicze z lornetką i aparatem powinniśmy zadbać o nasz kamuflaż. Wszystkie jaskrawe stroje zastępujemy odzieżą dostosowaną do leśnego otoczenia, w barwach stonowanych, najlepiej w odcieniach zieleni, szarości lub brązu. Ubranie powinno być wygodne i nieszeleszczące.

Najlepiej sprawdzą się materiały, które będą nas chronić przed zimnem, wiatrem i wodą, a przy tym odprowadzą na zewnątrz nadmiar wilgoci. Takie materiały wykonane są z membran termoaktywnych. Na półkach w sklepach turystycznych odzież terenowa oznaczona jest symbolami wodoodporności i oddychalności. Na typowe wycieczki „do lasu” wystarczą Wam parametry rzędu 5 tys. mm i 5 tys. g/m²/24 h. W naszym ekwipunku nie powinno zabraknąć również kapelusza, który chroni nie tylko przed słońcem ale i uciążliwymi owadami.

Dobre przygotowanie do wędrówki zapewni:

Infografika przedstawia sposoby prawidłowego ubioru podczas planowania leśnej wędrówki. Źródło: CILP.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kłusownicy w rękach Policji!

Kłusownicy w rękach Policji!

Policjanci z Komisariatu Policji w Pobiedziskach we współpracy ze Strażnikami Leśnymi z Nadleśnictwa Czerniejewo zatrzymali dwie osoby podejrzane o kłusownictwo.

Sprawa rozpoczęła się w kwietniu br., kiedy to policjanci otrzymali pierwszy sygnał od mieszkańców gminy Pobiedziska, o tym, że na terenach leśnych Parku Krajobrazowego w Promnie znaleziono skórę zabitego dzika, a kilkanaście metrów dalej jego pozostałości. 

W związku z tym policjanci nawiązali współpracę z Posterunkiem Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo, aby ustalić okoliczności tego zdarzenia. Dodatkowo, Strażnicy Leśni odkryli nielegalne nęcisko, które prawdopodobnie miało służyć zwabieniu dzikiej zwierzyny.

Po trzech miesiącach wspólnej, operacyjnej pracy nastąpił przełom w sprawie. Materiał dowodowy, jaki zebrali policjanci, był podstawą do wydania prokuratorskiego postanowienia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu dwóch osób podejrzanych o kłusownictwo.

Zdjęcie przedstawia zabezpieczony sprzęt z zatrzymania kłusowników. Fot. Marta Mróz KMP w Poznaniu

"W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli 3 jednostki broni myśliwskiej, na które mężczyzna posiadał zezwolenie oraz wiatrówkę. Dodatkowo policjanci znaleźli specjalistyczny sprzęt termowizyjny i noktowizyjny, który służył sprawcom do obserwowania zwierzyny i jej odstrzału.  Zabezpieczone zostały również narzędzia, które mogły im służyć do patroszenia upolowanej zwierzyny oraz truchła zwierząt – dzików, saren i jeleni." - informuje Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. 

Obydwaj sprawcy, mieszkańcy gminy Pobiedziska, usłyszeli już prokuratorskie zarzuty prowadzenia polowania bez wymaganego zezwolenia oraz odstrzału dzika i przywłaszczenia zwierzęcia.

"Prawdopodobnie sprawa ta może mieć związek z ostatnimi przypadkami porzucenia w okolicznych lasach martwych szczątków zwierzyny. Na tym etapie śledztwa trudno jednak o jednoznaczne potwierdzenie tych podejrzeń. Z uwagi na dobro śledztwa pragniemy ograniczyć ewentualne przypuszczenia w przedmiotowej sprawie. Chcielibyśmy także zaznaczyć, że osiągnięte w toku prowadzonego śledztwa rezultaty nie byłyby możliwe bez wzorowej współpracy Strażników Leśnych Nadleśnictwa Czerniejewo z Komisariatem Policji w Pobiedziskach" - dodaje Hubert Kaczmarek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerniejewo.

"Do przypadków kłusownictwa na terenie RDLP w Poznaniu dochodzi rzadko, najczęściej Strażnicy Leśni walczą z nielegalnymi wjazdami do lasu i śmieceniem" - informuje Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.