Widok zawartości stron
Sport w lesie
Czy jesteśmy tylko amatorami i ćwiczymy rekreacyjnie czy traktujemy sport na poziomie wyczynowym, regularne ćwiczenia poprawiają kondycję naszego życia codziennego. A czy można sobie wymarzyć lepsze miejsce do dbania o naszą kondycje niż las?
O tym dlaczego warto być aktywnym w lesie a nie w mieście przekonują leśnicy i naukowcy. Sekret kryje się w czystym powietrzu, dotlenieniu organizmu, poprawie krążenia i rytmu serca. Jednym z podstawowych czynników, oprócz niewłaściwego stylu życia i stresu, wpływającym negatywnie na nasz organizm są zanieczyszczenia środowiska, w tym zanieczyszczenie powietrza. Aktywność fizyczna w centrum miasta, przez wgląd na dymy przemysłowe czy spaliny nie wydaje się zatem najlepszym rozwiązaniem. W leśnym powietrzu znajdują się natomiast kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych.
Na naszej stronie, w zakładce „Turystyka", znajdują się materiały do pobrania, a w nich: gotowe treningi opracowane przez znanych sportowców, przewodnik turystyczny po wielkopolskich lasach opisujący m.in. najciekawsze miejsca do uprawiania sportu, trasy biegowe i rowerowe wraz z mapkami a także publikacja: „Co warto zobaczyć w Wielkopolsce"
Czas w Las!
Lasy są naturalnym miejscem rekreacji i wypoczynku, szczególnie ważnym dla mieszkańców dużych miast. Spełniają tym samym ważną funkcję społeczną, przejawiającą się m.in. zdrowotnym i kojącym oddziaływaniem na nasze zdrowie. Las to wymarzone i niepowtarzalne miejsce na odstresowanie się od dnia codziennego, nauki czy pracy. Przebywając w lesie nasz organizm szybciej się regeneruje, zwłaszcza po stresie i wysiłku fizycznym. Wpływa korzystnie zarówno na nasze ciało jak i umysł. Warto wypoczywać w lesie, odetchnąć pełną piersią. Nie ma tu spalin, jest za to dużo tlenu produkowanego przez rośliny. Las to tlen a tlen to życie. Drzewa zapewniają nam też przyjemny chłód i cień w upalne letnie dni. Sprzyjają chwilom refleksji na łonie natury. Szemrzący strumyk, delikatnie szeleszczące na wietrze liście czy śpiew ptaków to nieustający koncert, którego odbiorcą może być każdy z nas. Warto się w niego wsłuchać i pozostawić choć na chwilę miejski zgiełk.
Amatorów sportu zapraszamy na specjalnie do tego celu przygotowane trasy w lesie. Zostały one włączone w ogólnopolską sieć ścieżek biegowych i rowerowych, stworzonych dla Was w ramach programu Aktywnego Udostępniania Lasu i cyklicznych wydarzeń: „Biegam bo lubię lasy" oraz „Wolność jest w naturze". By sprostać oczekiwaniom odbiorców trasy prowadzone są przez obszary o wysokich walorach przyrodniczo-krajoznawczych oraz kulturowych, wykorzystując jednocześnie istniejącą infrastrukturę turystyczną. Punkty startowe zlokalizowane są przy parkingach leśnych i miejscach postoju pojazdów, umożliwiając dogodny dojazd i pozostawienie środka lokomocji. W takich miejscach znajdziecie chwile wytchnienia na potrzebną regenerację, wykorzystując rozbudowaną infrastrukturę z wiatami, stołami i ławkami oraz możliwość aktywnej rozgrzewki i przygotowania do biegu, korzystając z urządzeń „ścieżki zdrowia".
Wspierając aktywny wypoczynek na łonie natury zachęcamy Was również do udziału w cyklicznych wydarzeniach sportowych, których organizatorem i partnerem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Maratony biegowe, rowerowe MTB, biegi na orientację czy nordic walking corocznie gromadzą w lesie wielu sympatyków trendu active. Więcej informacji o wydarzeniach w Waszej okolicy znajdziecie w kalendarium. Nie umknie Waszej uwadze już żaden maraton czy zawody rowerowe a mapki z namiarami GPS doprowadzą Was prosto do celu.
Czy wiesz, że:
- w leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast oraz od 200-1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych;
- Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób;
- właściwości lecznicze drzew wykorzystuje się w medycynie naturalnej i niekonwencjonalnej - sylwoterapii. Energia czerpana jest poprzez dotyk, dlatego warto przebywać w pobliżu drzew, oprzeć się o pień, objąć go. Brzoza pobudza krążenie i łagodzi napięcia mięśniowe, pomagając rozładować stres. Buk czy dąb z kolei wzmaga koncentrację i twórcze myślenie;
- las to nieskończone źródło inspiracji. W lesie można: biegać, uprawiać birdwatching, nordic walking, orienteering, surwiwal, trekking, turystykę konną, uczyć się, zbierać grzyby, jagody, płynąć kajakiem po środleśnych jeziorach i rzekach, fotografować przyrodę, szukać skarbów w geocachingu, odpoczywać w leśniczówce, jeździć na rowerze, biegać na nartach... Informacje o tym, gdzie warto się zatrzymać w lesie oraz jaką formę aktywności wybrać znajdziecie w internetowym leśnym przewodniku turystycznym „Czas w Las".