Wydawca treści
PSZCZOŁY DO MIAST
Od dziecka wiemy, że pszczoły są pożyteczne. Czy jednak umiemy wyjaśnić, dlaczego? Przez całe lato w Starym Browarze będzie można pogłębiać wiedzę o tych niesamowitych stworzeniach. 26 maja rusza cykl edukacyjnych pikników rodzinnych Pszczele Niedziele. Organizatorem projektu są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Stary Browar oraz Miody Suszka - podpoznańska pasieka, która w maju uruchomi “filię” na dachu Pasażu Starego Browaru.
Projekt Pszczele Niedziele ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat życia pszczół, ich znaczenia dla życia człowieka i przyrody oraz funkcjonowania środowiska naturalnego. Cykl pikników PSZCZELE NIEDZIELE kierowany jest do rodzin z dziećmi, którym los pszczół nie jest obojętny.
Konkurs na najpiękniejszy ul i inne atrakcje
Program Pszczelich Niedziel skierowany jest przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W czasie pierwszego pikniku w Parku Starego Browaru poznamy laureatów konkursów plastycznych prowadzonych w szkołach przez Lasy Państwowe. Jedna z rywalizacji pt. “Ul jest cool” polega na zaprojektowaniu oryginalnej dekoracji dla pszczelego domku. Kolejną z atrakcji będzie spotkanie z ilustratorką Katarzyną Bajerowicz, współautorką książki “Opowiedz mi mamo, co robią pszczoły”. W programie znajdą się także występy artystyczne inspirowane pszczołami i koncerty.
Opisy organizowanych konkursów znajdują się w zakładce wydarzenia.
Towarzyszący dzieciom rodzice na pewno nie będą się nudzić. Uczestnicy pikniku dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o owadach zapylających. Częścią programu będzie live-streaming z miejskiej pasieki na dachu Starego Browaru. Opiekunem uli w poznańskim centrum handlowym jest Adrian Suszka, właściciel podpoznańskiej pasieki Miody Suszka.
Wstęp na piknik jest wolny.
Pszczele Niedziele odbędą się także w ostatnie weekendy czerwca i lipca.
Pszczela Niedziela w Starym Browarze
28 lipca (niedziela), godz. 11:00 - 16:00
Park Starego Browaru
Wstęp wolny
Najnowsze aktualności
Wielki Dzień Pszczół
Wielki Dzień Pszczół
8 sierpnia w Polsce obchodzi się Wielki Dzień Pszczół. Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli.
Ponad 300.000 gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 proc. czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest na przykład bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem.
Wielki Dzień Pszczół to okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów:
- ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie,
-
opryski są szczególnie niebezpieczne w okresie wiosennym, kiedy kwitną drzewa owocowe. Pszczoły potrafią aktywnie przynosić pokarm w promieniu do 1,5 km od ula. Jeżeli decydujemy się na opryski, to należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Najlepiej wykonywać je w godzinach przedwieczornych, kiedy loty pszczół już ustają,
-
wybierajmy rośliny do posadzenia na balkon lub do ogrodu, które zawierają odpowiednio dużo nektaru i pyłku, jak lawenda, jeżówki czy macierzanka,
-
sadźmy różne gatunki roślin, tak aby dieta pszczołowatych była zróżnicowana, pamiętając by były to rośliny rodzime – dzięki temu wspieramy pszczoły i chronimy bioróżnorodność,
-
pamiętamy przy tym, aby wybrane gatunki kwitły w różnych okresach – tak, żeby pszczoły mogły zbierać pożywienie od wiosny do jesieni,
-
w okresie wiosennej suszy i latem wystawiajmy dla tych pożytecznych owadów naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których będą mogły stanąć by napić się wody.
Jak leśnicy pomagają pszczołom ?
W ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu” prowadzonego przez Lasy Państwowe w całej Polsce wybrano 104 pasieki, gdzie za pomocą systemu elektronicznych wag monitorowany jest pożytek i badane są różne parametry z życia pszczół. Uzyskane w ten sposób dane wraz z informacjami dotyczącymi okresów kwitnienia roślin (stanowiących bazę pokarmową pszczołowatych) posłużą do zdiagnozowania okresów niedoborów pokarmu w różnych rodzajach środowisk leśnych. Będzie to stanowić podstawę do określenia potencjału miododajnego lasów i racjonalnego ich wykorzystania, z uwzględnieniem potrzeb wielu innych gatunków pszczołowatych nie tylko pszczoły miodnej.
Więcej o pszczołach można dowiedzieć się w artykule "Światowy Dzień Pszczół".