Wydawca treści
PSZCZOŁY DO MIAST
Od dziecka wiemy, że pszczoły są pożyteczne. Czy jednak umiemy wyjaśnić, dlaczego? Przez całe lato w Starym Browarze będzie można pogłębiać wiedzę o tych niesamowitych stworzeniach. 26 maja rusza cykl edukacyjnych pikników rodzinnych Pszczele Niedziele. Organizatorem projektu są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Stary Browar oraz Miody Suszka - podpoznańska pasieka, która w maju uruchomi “filię” na dachu Pasażu Starego Browaru.
Projekt Pszczele Niedziele ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat życia pszczół, ich znaczenia dla życia człowieka i przyrody oraz funkcjonowania środowiska naturalnego. Cykl pikników PSZCZELE NIEDZIELE kierowany jest do rodzin z dziećmi, którym los pszczół nie jest obojętny.
Konkurs na najpiękniejszy ul i inne atrakcje
Program Pszczelich Niedziel skierowany jest przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W czasie pierwszego pikniku w Parku Starego Browaru poznamy laureatów konkursów plastycznych prowadzonych w szkołach przez Lasy Państwowe. Jedna z rywalizacji pt. “Ul jest cool” polega na zaprojektowaniu oryginalnej dekoracji dla pszczelego domku. Kolejną z atrakcji będzie spotkanie z ilustratorką Katarzyną Bajerowicz, współautorką książki “Opowiedz mi mamo, co robią pszczoły”. W programie znajdą się także występy artystyczne inspirowane pszczołami i koncerty.
Opisy organizowanych konkursów znajdują się w zakładce wydarzenia.
Towarzyszący dzieciom rodzice na pewno nie będą się nudzić. Uczestnicy pikniku dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o owadach zapylających. Częścią programu będzie live-streaming z miejskiej pasieki na dachu Starego Browaru. Opiekunem uli w poznańskim centrum handlowym jest Adrian Suszka, właściciel podpoznańskiej pasieki Miody Suszka.
Wstęp na piknik jest wolny.
Pszczele Niedziele odbędą się także w ostatnie weekendy czerwca i lipca.
Pszczela Niedziela w Starym Browarze
28 lipca (niedziela), godz. 11:00 - 16:00
Park Starego Browaru
Wstęp wolny
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane
Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane
Od 1 kwietnia br. obowiązuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu III edycja WŁPH. Dokumenty zatwierdzono na okres 10-letni, do marca 2027 r. Plany sporządza dyrektor RDLP w Poznaniu w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa i Polskim Związkiem Łowieckim.
Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane nierozerwalnie powiązane są z koncepcją rejonów hodowlanych. Głównym celem łowieckich rejonów hodowlanych jest wdrożenie idei wielkoobszarowego planowania w gospodarce łowieckiej. Rejony hodowlane to obszary obejmujące swym zasięgiem całoroczne areały bytowania lokalnych populacji zwierzyny. Granice rejonów są wyznaczane z uwzględnieniem lokalizacji wszystkich kompleksów leśnych i naturalnych ciągów migracyjnych zwierząt. Dla każdego rejonu hodowlanego WŁPH sporządzany jest oddzielnie.
Gospodarka łowiecka w Polsce prowadzona jest na zasadach określonych w ustawie „Prawo łowieckie", w oparciu o Roczne Plany Łowieckie i Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane.
Pierwsze historyczne WŁPH zostały opracowane w 1998 roku i obowiązywały w okresie od roku 1998 do roku 2007, czyli przez dziewięć lat – zgodnie z dyspozycją zawartą w rozporządzeniu Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Następne WŁPH sporządzono na okres 10-letni (od 01.04.2007 r. do 31.03.2017 r.). Aktualnie powstała III edycja WŁPH na okres 10-letni (od 01.04.2017 r. do 31.03.2027 r.).
Opracowanie planów wieloletnich poprzedzone było analizą i oceną realizacji zadań wynikających z poprzedniego dziesięciolecia. Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane stanowią cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny, zawierają wiele szczegółowych danych, między innymi: wyjściowe stany inwentaryzacyjne zwierzyny z początku okresu obowiązywania, opis struktury płciowej zwierzyny grubej, opis struktury wiekowej samców zwierzyny płowej oraz docelowe liczebności zwierzyny na koniec okresu obowiązywania planów.
Nadzór nad realizacją Wieloletniego Łowieckiego Planu Hodowlanego zapewnia Koordynator Rejonów Hodowlanych.
Zawarto w nich ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego, podając liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, zamieszczono powierzchnię obszarów obsianych lub obsadzonych roślinami stanowiącymi żer dla zwierzyny (poletek łowieckich), obliczono powierzchnię zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych, ilość pasów zaporowych i ich łączną długość wyrażoną w kilometrach. Każdemu dzierżawcy i zarządcy Plan wytycza zadania polegające m.in. na gospodarowaniu lokalnymi populacjami i zagospodarowaniu obwodów łowieckich.