Aktualności Aktualności

Lasy warte poznania – Nie tylko na rowery!

Kolejny tydzień wakacji za nami, przyszła więc pora na odkrycie kolejnego ciekawego miejsca w RDLP Poznaniu. Tym razem zawitamy na tereny Nadleśnictwa Pniewy. Znajdą tu dla siebie coś przede wszystkim miłośnicy aktywnego wypoczynku, czy to w formie pieszej, czy na dwóch kółkach.

Nadleśnictwo Pniewy położone jest w północno-zachodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Tutejsze tereny noszą wyraźne ślady pozostawione tu przed wiekami przez lądolód. Spowodował on wybrzuszenie malowniczych wzniesień, a z drugiej strony także powstanie licznych zbiorników wodnych, takich jak Jezioro Bytyńskie czy Wielki Lubosz.

Rowerem przez Góry

Księże Góry to najwyższe pasmo wzniesień w okolicy. Nadleśnictwo Pniewy postanowiło wykorzystać ich pagórkowaty teren i w ten sposób łącznie powstało 6 km tras rowerowych. Podzielono je na dwa poziomy trudności: rodzinny i mistrzowski.


Nadleśnictwo Pniewy wykorzystało pełen pagórków i dolin teren Gór Księżych, by wyznaczyć 6 km tras rowerowych. Podzielono je na dwa poziomy trudności: rodzinny i mistrzowski.

Pierwsza trasa z nie zawiera trudnych technicznie odcinków, choć zaleca się poruszanie po niej rowerem górskim lub trekkingowym. Prowadzi głównie leśnymi ścieżkami przez pagórki i dolinki, od dzieci i mniej zaprawionych rowerzystów może momentami wymagać zejścia z siodełka. Jej długość wynosi 2,5 km.


Fot. Fotografia przedstawia fragment trasy rowerowej w Księżych Górach. Fot. Nadleśnictwo Pniewy.

Zdecydowanie trudniejsza i wymagająca bardziej profesjonalnego podejścia jest długa na 4,3 km trasa mistrzowska. Zawiera ona liczne hopki, kamieniczne zjazdy, rampy i mostek. Z pewnością może dostarczyć pełnych wyzwań, ale i ekscytujących chwil. Trasa znajduje się pod opieką Stowarzyszenia Rowerzystów „Odjechani – TEAM PL" w Pniewach. Dbają oni o jej przejezdność i czystość.

Cała trasa oznakowana jest strzałkami i znakami ostrzegawczymi. W odległości 500 m znajdują się miejsca parkingowe.

„Szlakiem kani rudej”

Niedaleko Pniew, na południe od miasta znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie, otoczony przez piękny ogród botaniczny. Wewnątrz znajduje się całoroczna ekspozycja przyrodnicza, aby ją odwiedzić, należy skontaktować się z Nadleśnictwem.

Fotografia przedstawia Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie. Fot. Nadleśnictwo Pniewy.
Tuż obok biegnie zmodernizowana ścieżka edukacyjna „Szlakiem kani rudej”. Ma ona formę pętli o długości 2,3 km, jej początek znajduje się przy Ośrodku Edukacji w Dąbrowie, a dalej trasa prowadzi przez szkółkę leśną i las. Ścieżka maksymalnie wykorzystuje walory edukacyjne przylegających terenów, ukazuje różne typy lasów od borów po buczyny. Ścieżkę można zwiedzać na kilka sposobów: przejść ją samemu lub z przewodnikiem i w trakcie wypełniać karty pracy.

Mapka przedstawia przebieg ścieżki edukacyjnej "Szlakiem kani rudej". Źródło portal CzaswLas.pl
Jest ona również dobrym miejscem na popołudniowy spacer. Często korzystają z niej biegacze, amatorzy Nordic Walkingu, czy rowerzyści. Dla tych aktywniejszych gości przy miejscu postoju zorganizowano polanę do rozgrzewki.
Przy ścieżce rosną cztery pomniki przyrody, a także zlokalizowany jest Rezerwat Las Grądowy nad Mogielnicą. Chroni on las liściasty, w którym spotkać można aż 11 gatunków drzew. Zróżnicowane wiekowo drzewa tworzą kilka pięter, co nadaje temu miejscu wyjątkowy klimat. Naturalnie występuje tutaj dość rzadka w Polsce lilia złotogłów.
Przy miejscu postoju znajduje się również drewniana infrastruktura służąca do odpoczynku.

Informacje o infrastrukturze turystycznej, położeniu ścieżek edukacyjnych czy wież widokowych można znaleźć na portalu www.czaswlas.pl