Aktualności Aktualności

Powrót

Zapraszamy do wspólnego sadzenia lasu!

Zapraszamy do wspólnego sadzenia lasu!

Już w najbliższą sobotę, 30 marca w wybranych nadleśnictwach rozpocznie się akcja społecznego sadzenia lasu. To nie tylko doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu ale i możliwość poznania funkcji i roli lasów w naszym codziennym życiu.

Ideą wspólnego sadzenia drzew jest budowanie odpowiedzialności za przyszłość lasów. To zwrócenie uwagi na ciągłość procesów przyrodniczych, trwałość i zachowanie zasobów leśnych dla przyszłych pokoleń. Na wydarzenie zapraszamy każdą chętną osobę, której nie jest obojętny los otaczającej nas przyrody. Akcja kierowana jest zwłaszcza dla rodzin z dziećmi w celu podnoszenia świadomości ekologicznej i kształtowania proekologicznych postaw wśród najmłodszego pokolenia.

Wspólne sadzenie lasu ma również zwrócić uwagę społeczeństwa na złożoność problemów, z którymi zmagają się leśnicy, zwłaszcza na obszarach poklęskowych nadleśnictw Gniezno i Czerniejewo. W tych miejscach leśnicy zachęcają i motywują do wspólnej misji odbudowania lasu w sąsiedztwie lokalnych społeczności. Lasu, który pełnił ważne funkcje społeczne, był miejscem rekreacji i wypoczynku.

Do takich miejsc należy między innymi "Małpi Gaj”, znajdujący się na terenie miasta Września. Zanim został dotknięty huraganem 100-lecia pełnił funkcję zielonej ostoi dla odpoczynku mieszkańców. Jak informuje Zbigniew Błasiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo - Las ten w naszych oczach „przynależy” do mieszkańców i przy ich udziale powinien powrócić dla przyszłych pokoleń. Wielopokoleniowy aspekt społeczny akcji podkreśla również nazwa wydarzenia „Las powróci – sztafeta pokoleń”.

Sadzenie rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa do około godziny 13:00. Więcej szczegółów o sadzeniu nowego "Małpiego Gaju" w dodatkowym artykule oraz w kalendarium, w którym zamieszczono również mapkę z lokalizacją i plakat informacyjny.

Równolegle w Nadleśnictwie Gniezno, na jednej z powierzchni poklęskowych położonej najbliżej aglomeracji, rozpocznie się akcja "Gnieźnianie sadzą las”. Podobnie jak w przypadku Nadleśnictwa Czerniejewo, również w tym wypadku włączenie się lokalnych społeczności ma na celu podkreślenie odpowiedzialności za nasze wspólne dobro, którym jest las. Spotkanie uczestników przewidziane jest na godzinę 10.00 przy namiocie nadleśnictwa, który ustawiony będzie miedzy ul. Wrzesińską a ul. Hożą. Szczegóły akcji wraz z formularzem zgłoszenia zamieszczono na stronie internetowej nadleśnictwa. Organizatorzy zapewniają nie tylko sadzonki ale i sprzęt do sadzenia.

Z kolei mieszkańców Daszewic i Kamionek, ale również i wszystkich poznaniaków zapraszamy na wspólne sadzenie lasu z Nadleśnictwem Babki. Zbiórka została przewidziana na godzinę 9.00, przy lesie na ul. Piotrowskiej w Kamionkach. Wydarzenie rozpocznie się od nauki sadzenia. Na zakończenie organizatorzy dla wszystkich uczestników planuja małą niespodziankę - wspólne ognisko. Więcej szczegółów o tej akcji w wydarzeniach na www.poznan.lasy.gov.pl

Inicjatywa wspólnego sadzenia lasu to nie tylko sposób na aktywne spędzenie czasu w czynie społecznym. To doskonała okazja do rozmów z leśnikami, podszkolenia swoich umiejętności w sadzeniu drzew, zdobycia fachowej wiedzy a przede wszystkim poznania funkcji i roli, którą spełniają w naszym codziennym życiu drzewa i lasy. To także duma z posadzonego wspólnie lasu dla przyszłych pokoleń.

W imieniu organizatorów gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. A o tym, iż nie jest to trudne mówi stara prawda - "zielonym do góry". Należy tylko pamiętać o kilku zasadach.