Aktualności Aktualności

Powrót

Wspólnie dla „Małpiego Gaju”

Wspólnie dla „Małpiego Gaju”

30 marca mieszkańcy Wrześni wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Czerniejewo posadzili nowy „Małpi Gaj”. Akcja odbyła się w ramach kampanii „Sztafeta Pokoleń”, której celem jest odbudowa lasów zniszczonych przez huragan, pełniących ważne funkcje społeczne.

Wspólne sadzenie lasu z lokalną społecznością okazało się ogromnym wyzwaniem logistycznym dla miejscowych leśników. - Nie tylko pogoda dopisała naszej akcji. Cieszymy się z olbrzymiej frekwencji, oceniamy, iż las sadziło dzisiaj około 1000 osób. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu i zaangażowaniu mieszkańców Wrześni w odbudowę naszego wspólnego dobra, którym był „Małpi Gaj” – informuje Zbigniew Błasiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo.

30 hektarowy las, zwany przez miejscową społeczność „Małpim Gajem”, to przylegający bezpośrednio do miasta Września fragment kompleksu leśnego. Zanim został doszczętnie zniszczony przez huragan w 2017 roku, pełnił funkcję zielonej ostoi dla mieszkańców miasta i był ważnym miejscem rekreacyjnym dla turystów. Leśnicy wielokrotnie podkreślali przed tym wydarzeniem, iż w ich oczach las ten przynależy do mieszkańców i przy ich udziale powinien powrócić dla przyszłych pokoleń.

"Sztafeta pokoleń" wyruszy ponownie już 6 kwietnia! Zapraszamy!

W akcji wzięły udział również osoby nie związane z tym miejscem, kierowane poczuciem wspólnej odpowiedzialności i świadomości ekologicznej. - Nigdy nie byliśmy w Małpim Gaju, mieszkamy po drugiej stronie miasta. Dobrze jest jednak zrobić coś dla przyrody, dla nas wszystkich – podkreśliła jedna z mieszkanek Wrześni, która przyszła na sadzenie z 8 letnią córeczką.

Nie liczyła się ilość, lecz sama idea sadzenia. Łącznie podczas sobotniej akcji posadzono ponad 25 tysięcy młodych drzewek, m.in. sosnę, dęba, graba, lipę czy buka. Po technicznym instruktażu, prowadzonym przez leśników w specjalnym punkcie wydawania sadzonek, każda z chętnych osób mogła wziąć dowolną liczbę drzewek i udać się na powierzchnię.

- Zabezpieczyliśmy kilkadziesiąt szpadli, wiele osób przyszło jednak z własną łopatą. Niektórzy posadzili jedno czy dwa drzewka, inni kilkadziesiąt. Gościliśmy rodziny z dziećmi wyposażone we własne małe łopatki a nawet taczki. Chętnych nie brakowało, sadziła młodzież, dorośli, przyjechała również w strojach sportowych cała drużyna siatkarska miejscowego klubu – relacjonuje Zbigniew Błasiak. Po tak intensywnym wysiłku na wszystkich gości czekało ognisko z pyszną nagrodą. - Było tak duże zainteresowanie, iż zabrakło nam w pewnym momencie poczęstunku do ogniska, który musieliśmy szybko domówić – dodaje z uśmiechem Nadleśniczy.

Leśnicy przygotowali do odnowienia grunt o łącznej powierzchni blisko 10 ha. W skali całego Nadleśnictwa to kropla w 600 hektarowym morzu klęskowiska, jak zwykło się mówić o obszarze dotkniętym huraganem 100-lecia. Zalesienie „Małpiego Gaju” to tym samym początek długiej drogi w procesie przywracania lasu na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo.

Wspólne sadzenie lasu z leśnikami było zatem okazją nie tylko do aktywnego spędzenia czasu w czynie społecznym, poczucia dumy z proekologicznych postaw ale również spojrzenia na pracę leśnika, trud i wysiłek włożony w odnawianie i zachowanie zasobów leśnych. Okazji do rozmów z leśnikami nie brakowało. Wielu leśniczych pomagało sadzącym bezpośrednio na powierzchni. Była to moment do wymiany poglądów, wspomnień o tym miejscu, czy poznania funkcji i roli lasów w naszym codziennym życiu.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy uczestnikom i zapraszamy już teraz na kolejne akcje związane z kampanią „Las powróci – sztafeta pokoleń”. A ta już 6 kwietnia, czyli w najbliższą sobotę. Tym razem sadzenie odbędzie się równocześnie w trzech miejscach: na Małpim Gaju we Wrześni, w Leśnictwie Podstolice - Gmina Nekla oraz w Leśnictwie Linery - Gmina Czerniejewo. Szczegóły na stronie internetowej Nadleśnictwa Czerniejewo.