Aktualności Aktualności

Powrót

Wielkopolscy leśnicy wspierają Regionalne Centrum Krwiodawstwa

Wielkopolscy leśnicy wspierają Regionalne Centrum Krwiodawstwa

Prawie 10 litrów krwi udało się kilka dni temu zebrać leśnikom z Nadleśnictw Góra Śląska i Włoszakowice w ramach wspólnej akcji pod nazwą "Leśne osocze, leśna krew" .

"Leśne osocze, leśna krew"  to ogólnopolska akcja oddawania krwi i jej składników przez służby leśne zainicjowana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w styczniu tego roku. W czerwcowe przedpołudnie w siedzibie Nadleśnictwa Włoszakowice odbyła się pierwsza w ramach tej akcji leśna zbiórka krwi. 

Krew to bezcenny dar. Cieszymy się, że możemy się nią dzielić. My leśnicy jesteśmy wrażliwi na los innych, dlatego pojawiamy się tam, gdzie potrzebna jest pomoc – podkreśliła Barbara Chrystman-Kurzawa rzecznik prasowy Nadleśnictwa Góra Śląska.

Akcję obsługiwała ekipa terenowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oddział z Leszna. Blisko czterdzieści osób zgłosiło chęć honorowego oddania krwi. Wspólnymi siłami leśnicy zebrali aż 9450 ml litrów krwi!

Krwi, zawsze brakuje nie da się jej wyprodukować, trzeba się nią podzielić.Na stronie https://krew.info/zapasy/ można sprawdzić, gdzie i jakiej grupy krwi najbardziej brakuje.

Zachęcamy innych do oddawania krwi, szczególnie w miesiącach letnich, kiedy tego cennego lekarstwa tak bardzo brakuje-powiedział Piotr Główczyński zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Góra Śląska.

Plakat promujący akcję Leśne osocze, leśna krew. Źródło: DGLP.

Leśnicy zapraszają do akcji każdego, kto jest gotowy podzielić się swoim najcenniejszym darem. Wystarczy udać się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podać hasło: „Leśne osocze, leśna krew”. Od jednej osoby pobiera się ok. 450 ml krwi. Do operacji serca potrzeba sześć jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet 50 jednostek.