Aktualności Aktualności

Powrót

Spędź majówkę w lesie, w hamaku!

Spędź majówkę w lesie, w hamaku!

Dla tych, którzy jeszcze szukają pomysłu na majówkę, poznańscy leśnicy proponują nocleg w lesie. W hamaku albo pod namiotem. Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary, gdzie legalnie zanocujemy w lesie. Łącznie to 425 lokalizacji w całym kraju.

Na terenie poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych w każdym z nadleśnictw znajdziemy miejsce do nocowania „pod chmurką”, a mapę obszarów i ważne informacje znajdziemy pod linkiem https://zanocujwlesie.lasy.gov.pl/ - mówi dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor RDLP w Poznaniu.

Las jest bardzo gościnnym miejscem. Praktycznie o każdej porze roku oferuje nam niezwykłe krajobrazy i doznania. Trzeba jednak wiedzieć, jak w lesie się zachowywać,. Na łonie natury też panują pewne zasady. Pamiętajmy, że ogień w lesie możemy rozpalać tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Na terenie RDLP w Poznaniu mamy łącznie 13 140 km szlaków. To długość, która odpowiada ponad dwukrotnej szerokości Europy. Aby nie zgubić się, korzystajmy z aplikacji Mobilny Bank Danych o Lasach. Ubierzmy dopasowany do warunków strój, chroniący przed wiatrem, zimnem i wodą. Stosujmy też preparaty odstraszające kleszcze.

 

Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie w wyznaczonych strefach dłużej niż 2 noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej. Wybierając się do „leśnego hotelu”, należy też pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Przypominamy również, że fragmenty, lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo niedostępne ze względu na sytuację przeciwpożarową lub innych przyczyn związanych z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody. Rozpalenie ognia jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Informację o takich miejscach można uzyskać w miejscowym nadleśnictwie oraz na stronach internetowych nadleśnictw. Na fotografii widzimy mapę, książkę, termos i nóż na tle lasu. Fot. Róża Brytan, Lasy Państwowe.Czy zdecydujemy się na nocleg w lesie, czy planujemy korzystać z uroków lasu w czasie spaceru, pamiętajmy o zagrożeniu pożarowym. Co prawda ta wiosna jest obfita w opady i dotychczas odnotowaliśmy zaledwie 3 pożary, a rok temu o tej porze było ich już ponad 50. Stąd tak ważne jest rozsądne posługiwanie się ogniem w lesie. Aktualny stopień zagrożenia pożarowego na terenie poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych sprawdzimy pod linkiem: https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=62 -informuje Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.