Aktualności Aktualności

Powrót

Razem dla pszczół w Starym Browarze

Razem dla pszczół w Starym Browarze

W ostatnią niedzielę czerwca, już po raz drugi pszczoły zawitały do Starego Browaru! Pomimo panującego upału nie zabrakło wielu atrakcji dla najmłodszych jak i starszych odwiedzających.

Na czas pikniku pszczele niedziele organizatorzy zbudowali jedyną w swoim rodzaju wioskę pszczelą, w której nie brakowało atrakcji zarówno dla małych jak i tych całkiem dużych odkrywców przyrody.

W drugim pikniku uczestniczyli pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, którzy pod lipowym parasolem opowiadali o roślinach szczególnie ważnych dla pszczół. Na ich stoisku nie mogło oczywiście zabraknąć wyjątkowych drewnianych puzzli na kształt plastra woskowego, które dla niejednej osoby dorosłej okazały się zagwozdką.

fot. Jakub Krzyżanowski

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również strefa pszczelego arcydzieła. Podczas pikniku powstało wiele motylich witraży, fantazyjnych recyklingowych kwiatów i różnokolorowych motyli z masy solnej. Specjalnym wyzwaniem okazało się również wykonanie pszczelich pieczątek z ziemniaków.

fot. Jakub Krzyżanowski

Atrakcją drugiego pikniku była możliwość współtworzenia hotelu dla dzikich zapylaczy. Ponad 2 metrowa konstrukcja stanęła wśród drzew Starego Browaru tak aby służyć w przyszłym sezonie dzikim zapylaczom. Do wypełnienia domku użyto naturalnych materiałów takich jak drewno, kamienie, cegły dziurawki i szyszki. Każdy, komu wystarczyło sił mógł przysłużyć się dzikim zapylaczom.

fot. Jakub Krzyżanowski

Na stanowisku Lasów Państwowych tradycyjnie można było przyjrzeć się owadom pod mikroskopami. Tym razem dodatkowo zbiory leśników zostały uzupełnione o absolutnie wyjątkowe kolekcje motyli. Wiele żółte, niebieskie i brązowe okazy cieszyły oko niejednego odwiedzającego. Tym czasem kolor niebieski to tylko złudzenie optyczne.

Czy wiedziałeś, że niebieski kolor u tych motyli to tylko złudzenie optyczne? O postrzeganych przez nas barwach decyduje światło rozpraszane przez nanostruktury (listewki bądź coś zbliżonego do kryształów) łusek. Tworzy je chityna oraz uwięzione w niej powietrze. Gdy układają się względem siebie regularnie, w równych odstępach, dochodzi do rozpraszania spójnego, tj. interferencji, dyfrakcji i wzmacniania odbitych fal światła widzialnego. Dzięki temu dostrzegamy barwy zielone, niebieskie (jak u modraszka) i fioletowe, a jeśli spojrzymy pod odpowiednim kątem, skrzydła zyskają metaliczny połysk.

Bardzo dziękujemy Drużynie Szpiku  oraz Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda"  , za to że tak dzielnie towarzyszyli nam podczas spotkania, opowiadając odwiedzającym o swojej działalności. Dziękujemy za wprowadzanie magicznej atmosfery w nasze spotkanie! Z pewnością zadbamy o to aby jedna i druga ekipa pojawiła się również na trzecim pszczelim spotkaniu.

Medal z pewnością też należy się księgarni Bookarest, która wspiera nas od początku! Dzięki Waszym książką, każdy może pojść do domu z książką, dzięki której utrwali zdobytą na pikniku wiedzę.

Przez cały piknik w wiosce pszczelej, w specjalnie wyznaczonej strefie można było oglądać specjalnie przygotowany film edukacyjny o życiu pszczół. Dodatkowo Adrian Suszka, właściciel pasieki Miody Suszka odpowiadał na pytania czy faktycznie pszczoła jest taka groźna jak ją malują.

fot. Jakub Krzyżanowski

Na stoisku Miody Suszka można było przymierzyć strój pszczelarza a także zakupić najprawdziwszy miód.

Drugi piknik edukacyjny zakończył się koncertem utalentowanej, młodej wokalistki Aniki Dąbrowskiej.

fot. Jakub Krzyżanowski

Następny pszczeli piknik już 28 lipca 2019 roku!