Aktualności Aktualności

Powrót

Przygotowania do aukcji

Przygotowania do aukcji

Choć do krotoszyńskiej aukcji drewna dębowego zostało jeszcze sześć tygodni to intensywne przygotowania trwają już od połowy października. Brakarze kończą właśnie prace związane z odbiórką drewna.

Dębina najwyższej jakości jest wybierana z cięć przewidzianych w planie urządzenia lasu. Wstępnie kwalifikują ją leśniczowie w trakcie szacunków brakarskich, czyli już rok przed planowanym wycięciem. Następnie wybór ten jest akceptowany przez brakarzy, czyli osoby, które zajmują się nadzorem nad gospodarką drewnem w naszej dyrekcji. Tak wybrane drzewa pozostają na zrębach do jesieni, kiedy zostają wycięte i przygotowane do manipulacji. Wtedy do akcji ponownie wkraczają brakarze.

Poznaj historię krotoszyńskiej aukcji

Z leżących kłód drewna trzeba wybrać fragmenty o najlepszych cechach, poszukiwanych przez przemysł okleinowy. Wyrzynki te muszą posiadać odpowiednie wymiary, barwę, usłojenie (przynajmniej 7 słojów przyrostu rocznego na 1cm średnicy) i strukturę drewna. Bardzo ważne, aby było w nich jak najmniej wad. Dlatego czasami trzeba odciąć kawałki z pęknięciami, zabitkami, spalenizną czy ciałem obcym. Zauważenie niektórych z tych defektów wymaga sporej wprawy.

Po przygotowaniu drewna przez brakarzy jest ono zrywane (zwożone) ze zrębów do drogi wywozowej, skąd zostanie przewiezione na place ekspozycyjne. W naszym nadleśnictwie będą trzy takie miejsca (w leśnictwach Jelonek i Sokołówka oraz na składnicy w Biadkach). Tam rozpocznie się kolejny etap przygotowań (układanie, czyszczenie, przycinanie czół, opisywanie losów), ale o tym napiszemy w kolejnym artykule.

XXVIII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego odbędzie się 17 stycznia 2019r. Nadleśnictwo Krotoszyn wystawi ok. 700m3 dębiny najwyższej jakości.