Aktualności Aktualności

Powrót

Przedszkolaki sadzą las

Przedszkolaki sadzą las

Początek kalendarzowej wiosny zbiega się z wieloma wydarzeniami. Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasu, z kolei dla niektórych był to również dzień wagarowicza czy obrządku żegnania zimy - topienia marzanny. To również intensywny czas w pracy leśników. Przyszła pora na sadzenie nowego pokolenia lasu. Do wspólnego sadzenia zaprosili najmłodszych leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko.

Charakterystyczną cechą wiosny w pracy leśniczego jest pośpiech. Trzeba przecież jak najszybciej, najsolidniej wykonać poprawki w ubiegłorocznych uprawach, odnowić zręby, wprowadzić przebudowy i podsadzenia, uzupełnić luki, zalesić grunty porolne. W tym roku w Nadleśnictwie Łopuchówko planujemy odnowić 128 ha lasów, wykorzystując w tym celu około 480 tyś sadzonek. Zastąpią one wycięte wcześniej, dojrzałe drzewostany. Sadzimy przede wszystkim gatunki liściaste, głównie buki, dęby, lipy, brzozy, wyhodowane w naszej szkółce. Nie zabraknie też królowej naszych borów, czyli sosny. Z wykonaniem tych prac musimy się spieszyć, aby zdążyć przed wiosenną suszą i ostrym słońcem. Musimy maksymalnie wykorzystać wilgoć oraz ciepło gleby leśnej, nim na dobre ruszy wegetacja roślin. W tej fazie życia drzewostanu możemy skorygować skład gatunkowy, a zatem tam, gdzie jeszcze niedawno rosła sama sosna wprowadzamy gatunki, które są bardziej odpowiednie dla danego fragmentu lasu.

 

Odnowienia cały czas trwają. Każdego roku w całych Lasach Państwowych sadzimy ok. 500 mln drzew rocznie (to prawie 1000 drzewek na minutę), nie licząc odnowienia naturalnego - na skutek czego lasów w Polsce przybywa, mimo zwiększonego pozyskania drewna. Co roku sadzimy też więcej drzew liściastych, stąd ich udział od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%. W ciągu doby hektar lasu pochłania tyle dwutlenku węgla, ile wydziela go w tym czasie 200 osób. Jest środowiskiem  życia, co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt, a dla niektórych z nich – jedyną ostoją. Od obecności i stanu zdrowotnego lasów zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego. 

Jak opowiedzieć najmłodszym o pracy leśnika, w inny niż zazwyczaj sposób? Sprawić, by przez chwilę poczuli się jak gospodarze danego terenu i zrozumieli, że las nie hoduje się sam! Najlepiej poprzez bezpośredni udział w odnowieniu lasu. W Nadleśnictwie Łopuchówko w Leśnictwie Brzeźno, włączając się tym samym do międzynarodowej kampanii sadzenia drzew "100 milionów drzew do 2017 r.", zorganizowanej przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO.

Do odnowienia zrębu o powierzchni  3,50 ha zaprosiliśmy przedszkolaków. W akcji wspólnego sadzenia drzew pod nazwą „Zielonym do Góry" pod okiem leśników Roberta Zaganiaczyka, leśniczego i edukatorów Karoliny Prange i Karoliny Kapałki- Boratyńskiej, 50 osób zasadziło w sumie 300 sztuk sosny zwyczajnej.   

W tym roku na terenie RDLP w Poznaniu zostanie posadzonych blisko 35 mln drzewek. Leśnicy zalesią tym samym powierzchnię blisko 3 300 ha, to prawie tyle co 4 900 boisk piłkarskich!

Wśród chętnych do sadzenia znalazły się dzieci z Przedszkola Leśne Skrzaty w Przeźmierowie, których placówka stara się o certyfikat „Zielonej Flagi". Jest to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15 000 szkół z 53 krajów Europy, a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii.

Jest programem oparty na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001), polegający na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców. Najmłodsi dzielnie sadzili dwuletnią sosnę w kopane przez nas dołki. Wspólnie udało nam się posadzić 300 sadzonek sosny a do obsadzenia 3,5 ha powierzchni pozostało aż 22 tyś szt. sosny i 2,5 tyś. brzozy. Na koniec poprzez zabawę uczestnicy poznali w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn" kolejne zadania wykonywane przez leśników w lesie.

 

A może Wy zrobicie rekonesans u siebie i posadzicie koło domu np. stare odmiany jabłoni.  Nie tylko gatunki drzew leśnych są ważne dla leśników. Ciekawy projekt realizuje Nadleśnictwo Pniewy dotyczący inwentaryzacji, opisu i rozmnażania starych odmian jabłoni przy osadzie leśnej Dąbrowa. Każdy z Was może zasadzić w swoim ogrodzie stare odmiany drzew owocowych. Pytajcie o nie na szkółkach leśnych lub w prywatnych punktach sprzedaży. Więcej informacji o historii i odmianach znajdziecie również na stronie www.stareodmiany.pl.