Aktualności Aktualności

Powrót

Poznajemy Las

Poznajemy Las

Takiego wydarzenia w tym roku w Wielkopolsce jeszcze nie było! Mimo lejącego się z nieba żaru festyn „Poznajemy las” przyniósł sporo satysfakcji i radości. Na gości czekało całe mnóstwo atrakcji, a tematykę leśną i łowiecką zaprezentowano na bardzo wiele sposobów. Zjawiło się blisko 1000 osób, a za rok liczymy na równie wysoką frekwencję!

W zeszłą sobotę w Luboszu mieliśmy okazję wziąć udział festynie o tematyce leśnej. Z inicjatywy Nadleśnictwa Pniewy i lokalnych organizacji oraz pod patronatem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego powstało nietuzinkowe wydarzenie.

Fotografia przedstawia pluszową maskotkę Lasów Państwowych. Fot. J. Maliszewska

Zaczęliśmy o 15:00 na boisku sportowym w Luboszu i choć słońce nam nie odpuszczało, bawiliśmy się aż do godzin wieczornych. Namioty zapełniły cały teren boiska. Byli leśnicy, myśliwi,  strażacy, przedstawiciele zakładów usług leśnych oraz firm przetwarzających drewno, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz pszczelarze i panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Dodatkową atrakcją podczas wydarzenia był pokaz arborystyczny, który poprowadził Sebastian Rosik, sekretarz Nadleśnictwa Pniewy.Organizatorami festynu był Klub Sportowy Sokół Lubosz, Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji oraz Biblioteka Publiczna, Gmina Kwilcz oraz Nadleśnictwo Pniewy.

Już przy samym wejściu na plac można było obejrzeć maszyny leśne, a nawet zasiąść w jednej z nich- symulatorze FCC. To urządzenie pozwalało sprawdzić swoje umiejętności w roli operatora leśnego kombajnu. Polskich lasów przybywa. Co roku przyrasta nam 70 mln m3, z czego Lasy Państwowe pozyskują 40 mln m3 drewna-przypomina nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy Kwiryn Naparty.

Na każdym stoisku uczestnicy zapoznawali się z innym aspektem związanym z lasami. Pokazywaliśmy jak pracują leśnicy oraz jak pracowali i wyglądali w przeszłości. Opowiadaliśmy o drzewach i zwierzętach. Uczyliśmy jak odróżniać poszczególne gatunki i gdzie je można napotkać. Na każdym kroku prezentowaliśmy liczne zastosowania drewna i jego pochodnych.

Fotografia przedstawia spinki do mankietów wykonane z drewna. Fot. J. Maliszewska

Drewno to surowiec doskonały szacuje się, że ma ponad 30 tysięcy zastosowań. Wielopokoleniowa praca leśników sprawia, że jego zasoby w polskich lasach stale rosną. To m.in. dzięki temu, że leśnicy prowadzą gospodarkę równoważąc cele gospodarcze, przyrodnicze i społeczne dodaje Tomasz Maćkowiak, naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji RDLP w Poznaniu.

Najmłodsi goście mogli spróbować swoich sił w wielu konkurencjach i konkursach. Przygotowaliśmy dla nich przeróżne gry, takie jak koło fortuny, Jenga czy Twister. Także maluchy miały swój kącik. Nie obyło się też bez części poświęconej twórczości własnej, gdzie można było malować na drewnie czy też tworzyć drewnianą biżuterię.

Fotografia przedstawia edukację na stoisku RDLP w Poznaniu. Fot. J. Maliszewska.

Do Lubosza zawitał również foodtrack Dobre z Lasu, który częstował jedzeniem opartym na składnikach o leśnym pochodzeniu. Królowała dziczyzna, grzyby i owoce leśne. Dorośli mogli zdegustować produkty z polskiej winnicy Enosfera lub Bazarku Natury.   

Mocnym akcentem na zakończenie festynu był koncert Natalii Zastępy wraz z zespołem, finalistki IX edycji programu The Voice of Poland.   

Fotografia przedstawia moment pokazu arborystyki. Fot. J. Maliszewska       

Z racji, że wydarzeniu patronował wojewoda wielkopolski, festyn odwiedziła Pani wicewojewoda Aneta Niestrawska. Wśród innych partnerów była także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu oraz wójt gminy Kwilcz.    

Była to pierwsza edycja tego wydarzenia, którego następną zaplanowano już na kolejny rok. Mamy nadzieję, że odwiedzający nas goście bawili się równie dobrze co my i z chęcią powrócą do Lubosza.