Aktualności Aktualności

Powrót

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Już po raz drugi #sadziMy!

Po odbiór sadzonek zapraszamy już w najbliższy piątek 18 września do wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Leśnicy z całej Polski przygotowali dla wszystkich chętnych łącznie aż milion sadzonek.

W RDLP w Poznaniu zabezpieczyliśmy dla Państwa na szkółkach prawie 60 000 młodych drzewek.

Czekamy na Państwa w 25 nadleśnictwach naszej Dyrekcji oraz w naszej siedzibie w Poznaniu przy ul. Gajowej. Będziemy dla Państwa dostępni w godz. 9:00-15:00.

Zapraszamy na nasze strony internetowe i profile w mediach społecznościowych tam garść informacji o tym, gdzie i sadzonki jakich gatunków drzew czekają na Państwa.

W RDLP w Poznaniu będą na Państwa czekały dęby. Jest też kilka niespodzianek! W Nadleśnictwie Oborniki, Ci z Państwa którzy chcieliby posadzić drzewko, ale nie mają gdzie, mogą zrobić to pod leśniczówką Żurawiniec. Potem zapraszamy na grzybobranie, a na koniec pyszna zupa!

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

Zapraszamy po odbiór drzewka - razem możemy więcej! 

Do zobaczenia !