Aktualności Aktualności

Powrót

Ostatnia szansa na śnieżyce

Ostatnia szansa na śnieżyce

Mimo, iż tytuł sugeruje nagłą zmianę pogody uspokajamy, że mowa nie o zamieci śnieżnej, o której z pewnością każdy z nas chciałby już zapomnieć, ale o ostatnich symbolach przedwiośnia – kwiatach śnieżycy wiosennej. Wysokie temperatury sprawiły, że za kilka dni śnieżyca straci już swój urok. Na kolejne kwitnienie przyjdzie nam czekać cały rok. Dlatego warto się pośpieszyć i wykorzystać nadchodzący weekend na spacer po lesie w Śnieżycowym Jarze.

Pamiętajmy, iż rezerwat położony jest na terenie czynnego poligonu Biedrusko, dlatego udostępniony jest wyłącznie w weekendy. Polecamy zapoznać się infografiką przygotowaną przez Nadleśnictwo Łopuchówko, informującą turystów o zasadach odwiedzania tego wyjątkowego miejsca. Warto ich przestrzegać, w trosce zarówno o Wasze bezpieczeństwo (ćwiczenia na poligonie) jak i bezpieczeństwo samej śnieżycy. Również pracownicy nadleśnictwa dbają o to, by odwiedzający nie schodzili z wyznaczonego szlaku. Wszystko po to, by uchronić śnieżycę przed zadeptywaniem i zrywaniem. Leśnicy służą Wam również pomocą merytoryczną i z pewnością odpowiedzą na wszystkie pytania związane z samą śnieżycą.

Spacer po Śnieżycowym Jarze to nie tylko las usłany białym kobiercem kwiatów. To możliwość obserwacji wielu gatunków ptaków, których wiosenne pieśni rozbrzmiewają wśród koron drzew. A wśród nich zięby, sikory, drozdy, wielkie dzięcioły czarne, nadzwyczaj głośnie oznajmiające swoją obecność typowymi gwizdami czy „śmiejące” się z nich dzięcioły zielone, poszukujące budzących się do życia mrówek. O tym jak pracowicie mrówki przystąpiły do odbudowy kopców po zimie przekonacie się podążając ścieżką z parkingu. Musicie tylko uważnie się rozglądać. A z pewnością nie przeoczycie również fioletowych kwiatów przylaszczki pospolitej oraz złoci żółtej. Wypatrujcie ich przy kładkach, to symbole wiosny.

Więcej o śnieżycy wiosennej przeczytacie w naszym artykule tutaj!

Do zobaczenia na szlaku!