Aktualności Aktualności

Powrót

Ostatni moment na śnieżyce!

Ostatni moment na śnieżyce!

Śnieżyca rozkwitła już na dobre. W miniony weekend (18-19 marca) osiągnęła swoje optimum. Lecz dla spóźnialskich nic straconego. Ochłodzenie powinno skutecznie wydłużyć okres kwitnienia i kolejny weekend 25-26 marca również będzie dobrym czasem do jej podziwiania.

Jednym z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny, jest rozkwit śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum). Swoim wyglądem przypomina nieco wszystkim znaną śnieżyczkę przebiśnieg, posiada ona jednak znacznie większe kwiaty. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu można je podziwiać jedynie w Rezerwacie Śnieżycowy Jar, który jest jednym z 7 rezerwatów Nadleśnictwa Łopuchówko.

Śnieżyca jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin naszych lasów, zdarza się, że zakwita już w lutym, choć przeważnie ma to miejsce w połowie marca. Należy jednak pamiętać, że kwitnie jedynie przez 2-3 tygodnie, dlatego by móc ją podziwiać należy się spieszyć! By nie przegapić tego niezwykłego zjawiska warto skojarzyć tę datę z dniem kobiet. A może zamiast pospolitych róż i tulipanów  warto podarować wybrance widok lasu usłanego dywanem śnieżnobiałych kwiatów? Pamiętajmy jednak, że śnieżyce zdecydowanie lepiej czują się i pięknej wyglądają w środowisku naturalnym i nie wolno ich zrywać. O ich bezpieczeństwo dbają pracownicy Nadleśnictwa, którzy kierują turystów na specjalnie przygotowaną ścieżkę dydaktyczną oraz udzielają cennych informacji.

Jak co roku, wczesną wiosną Rezerwat Śnieżycowy Jar zamienia się w  przepiękne miejsce, gdzie każdy może podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej. Przez ten mały rezerwat przechodzi w tym okresie kilka tysięcy osób. Dlatego w trosce o Państwa bezpieczeństwo leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko wprowadzili kilka działań regulujących ruch na obszarze rezerwatu jak i w jego najbliższym sąsiedztwie.

Dla wszystkich turystów, którzy pojazdami dotrą do rezerwatu, uprzejmie informujemy, że przygotowaliśmy trzy parkingi zlokalizowane poza lasem:

  • od strony Uchorowa, przy leśniczówce;
  • we wsi Starczanowo;
  • przy lesie od strony wsi Starczanowo.

Jednocześnie przypominamy, że teren rezerwatu "Śnieżycowy Jar" znajduje się na terenie Poligonu Biedrusko, dlatego ruch turystyczny możliwy jest tylko w weekendy.
Komendant Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego" zawiadamia, że od 1 do 31 marca 2017 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą zasadniczo od poniedziałku do piątku (w tym strzelania nocne we wtorki, środy i czwartki w godz. 18.00-24.00).

Dodatkowo w terminie 27.03-07.04.2017 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych o wyłonienie najlepszego plutonu w szkoleniu. W tym terminie strzelania (ćwiczenia) będą realizowane od godz. 8.00 do godz. 4.00 włącznie (od poniedziałku do soboty).

Więcej aktualnych informacji o stopniu kwitnienia śnieżycy i komunikatach związanych ze zwiedzaniem rezerwatu na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) jest byliną z rodziny amarylkowatych, o wąskich liściach i białych dzwonkowatych kwiatach, z żółtą plamką na listkach okwiatu. Jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin, może pojawić się już w lutym, choć najczęściej dzieje się to w połowie marca, zanim rozwiną się liście na drzewach. W Polsce roślina ta naturalnie występuje w Sudetach i Karpatach – szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530-1180 m n.p.m. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko, tylko na Nizinie Śląskiej. Sam fakt pojawienia się śnieżycy w Wielkopolsce jest owiany mgiełką tajemnicy, gdyż dane historyczne nie wskazują na jej występowanie w tym miejscu. Być może niegdyś posadziła ją tu ręka ludzka, by w marcu cieszyła oko wspaniałym kobiercem.

Bez względu jednak na pochodzenie, roślina znalazła tutaj optymalne warunki niezbędne do rozwoju, kwitnienia i wydawania owoców. Miejsce jej występowania zostało objęte w 1975 roku ochroną rezerwatową. Rezerwat, któremu nadano nazwę „Śnieżycowy Jar" powiększono Rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego w 2002 roku do aktualnej powierzchni 9,27 ha.

Śnieżyca wiosenna jest gatunkiem narażonym na wyginięcie, objętym w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.  Pomimo, iż w innych rejonach kraju jej stanowiska zanikają (około 100 stanowisk) w Śnieżycowym Jarze czuje się dobrze, a populacja wydaje się stabilna. Jej zbiorowisko porastające dno jaru lasu dębowo-grabowego obecnie liczy kilka tysięcy sztuk i jest jedną z największych atrakcji, przyciągającą corocznie tysiące turystów.