Aktualności Aktualności

Powrót

Orientuj się w terenie

Orientuj się w terenie

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się do czego służą drewniane słupki w lesie, warto poczytać o orienteeringu. Co kryję się pod tą nazwą i czym są Zielone Punkty Kontrolne ?

Co to są te punkty kontrolne?

Zielony Punkt Kontrolny to polska wersja koncepcji obszarów leśnych z siecią stałych punktów kontrolnych znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses. Są to drewniane słupki wyposażone w perforator – mechaniczny kasownik oraz numer punktu.

Czym jest orienteering ?

Orienteering to różne formy orientacji w terenie z wykorzystaniem mapy (zarówno turystyczne, rekreacyjne, jak i sportowe) uprawiane w formie pieszej, rowerowej, a zimą przy odpowiedniej pokrywie śnieżnej, także z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego.

Jak rozpocząć przygodę z orienteeringiem ?

Aby skorzystać z projektu, wystarczy zapoznać się z regulaminem, następnie pobrać mapę na telefon lub wydrukować ją i można ruszać do lasu w poszukiwaniu punktów kontrolnych.

Zadanie polega na dotarciu do punktów oznaczonych na mapie, cały czas biegnąc drogami leśnymi o różnym poziomie użyteczności. Po dotarciu do punktu należy sprawdzić numer słupka i odbić charakterystyczny wzór.

Szczegółowy opis punktów kontrolnych przedstawia poniższa grafika, (kliknij aby powiększyć).

Oznaczenia na mapie - kolory

Kolor zielony na mapach zawsze był kojarzony z terenami leśnymi, podobnie jest w tym przypadku. Jednak nie do końca, bowiem im ciemniejszy jest kolor tym las jest młodszy, a więc też trudniejszy do przebiegu, gęstszy. Według Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku stałym zakazem objęte są uprawy leśne do 4 m wysokości.

Kolor biały to również las, jednak już starszy i dostępny, w którym możemy biec, ale ostrożnie.

Jeśli chodzi o pozostałe poligony widoczne na mapach to są jeszcze kolory żółty (pomarańczowy) oraz czarny. Pierwszy z nich oznacza grunty rolne i pola uprawne lub tzw. pasy zaporowe- poletka służące do dokarmiania zwierzyny w lesie. Kolor czarny w formie niewielkich regularnych kształtów, to tereny zabudowane.

Kolor niebieski zawsze będzie przedstawiał wody, zarówno stojące jak i płynące, a więc jeziora, rzeki i potoki. Kolorem niebieskim w postaci kratownicy i innych poziomych kresek zaznaczone są tereny niedostępne, te omijamy szerokim łukiem.

Na poniższej mapie znajdują się miejsca, w których można uprawiać orienteering na terenie poznańskiej dyrekcji.