Aktualności Aktualności

Powrót

OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO PLONÓW "WDZIĘCZNI POLSKIEJ WSI"

OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO PLONÓW "WDZIĘCZNI POLSKIEJ WSI"

W Sanktuarium Maryjnym na Pólku pod Bralinem odbyło się III Ogólnopolskie Święto Plonów „Wdzięczni Polskiej Wsi”.

Inicjatorem wydarzenia organizowanego od 2018 r. jest prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Był to czas na wyrażenie naszej wdzięczności wszystkim tym, którzy pracują na polskiej wsi i wszystkim, którzy ich w tym dziele wspierają. W samo południe uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na zaproszenie premiera odpowiedzieli minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Andżelika Możdżanowska.

Lasy Państwowe reprezentowali dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Jan Banacki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Arkadiusz Wojciechowicz oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Syców Józef Szymański.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wraz z Nadleśnictwem Syców przygotowali stoisko promujące drewno, jako najdoskonalszy, najbardziej ekologiczny materiał na świecie. Drewno ma 30 000 zastosowań, a na naszym stoisku można było odkryć niektóre z nich. Nie zabrakła także ciekawostek o pracy leśnika i tego co jesienią interesuje niemal każdego z nas, czyli tajników grzybobrania.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z degustacją ekologicznej żywności „Dobre z Lasu” przygotowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Pan premier Mateusz Morawiecki doceniając pracę i trud leśników osobiście odwiedził  przygotowane przez nas stoiska.

 

Wydarzenie to pozostanie na długo w pamięci mieszkańców Wielkopolski oraz wszystkich tych, którzy mieli możliwość w nim uczestniczyć.