Aktualności Aktualności

Powrót

Na ratunek bobrowi

Na ratunek bobrowi

Leśniczy Marek z leśnictwa Radliniec w Nadleśnictwie Jarocin standardowo odbiera wiele telefonów w ciągu dnia. Tym razem, jednak rozmowa przybrała nieoczekiwany obrót. Dzwoniący poinformował leśniczego, że w studni obok mostu kolejowego jest... bóbr!

„Po dotarciu na miejsce okazało się, że zwierzę wpadło do niezabezpieczonej studni brzegowej. Nie mogąc się wydostać, przepływał kanałem do studni centralnej i z powrotem. Studnia, a raczej czerpnia to pozostałość po systemie przepompowni i wodociągu, jakim PKP zaopatrywała niegdyś parowozy w wodę,” relacjonuje Marek Dobroczyński z Nadleśnictwa Jarocin.

Zdjęcie przedstawia wnętrze zbiornika, w którym został uwięziony bóbr i stojącego wewnątrz człowieka. Fot. Marek Dobroczyński (Nadleśnictwo Jarocin)

Próbę wejścia do studni i podjęcia bobra z wody wziął na siebie kolega Jakub — specjalista z biura nadleśnictwa. Asekurowali go dwaj pozostali obecni na miejscu leśnicy. Bóbr to nasz największy krajowy gryzoń, a ten dodatkowo był już zestresowany całą sytuacją, więc akcja ratunkowa wymagała od jarocińskich leśników niemałej sprawności.

Na szczęście wszystko zakończyło się dobrze. Zwierzę zostało wyciągnięte ze studni i uwolnione. Bardzo ważnym elementem stojącym za powodzeniem tej akcji, było szybkie poinformowanie o zaistniałej sytuacji, dzięki czemu pomoc nadeszła na czas.

 

 

Bóbr europejski podlega częściowej ochronie gatunkowej, w związku z tym obowiązują zakazy m.in. niszczenia żeremi, tam bobrowych oraz zabijania tych zwierząt. Zdolności inżynieryjno-melioracyjne bobrów przypominają wiele ludzkich zawodów. Bóbr to jednocześnie drwal, inspektor, architekt, kamieniarz i hydrotechnik. Poprzez budowanie tam, żeremi i kanałów tworzy coś w rodzaju samo-utrzymujących się „gospodarstw".

Bóbr jest jednym z niewielu gatunków zwierząt, które potrafią przystosowywać środowisko do własnych potrzeb. Człowiek i bóbr mają ze sobą wiele wspólnego – żyją w rodzinach, potrafią przystosowywać się do zmiennych warunków środowiska, są indywidualistami. W warunkach postępującego przekształcania środowiska przyrodniczego często dochodzi do konfliktów na linii bóbr – człowiek. Jednak o ile działalność człowieka bardzo rzadko jest korzystna dla przyrody, o tyle działalność bobrów może przywracać właściwe stosunki wodne, utrzymywać i zwiększać różnorodność biologiczną, ograniczać erozję, zwiększać tempo samooczyszczania się wód. Miejsca zamieszkałe przez bobry są także atrakcyjne dla człowieka pod względem estetycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym.

Zdjęcie przedstawia uwolnionego ze zbiornika bobra, stojącego na brzegu rzeki. Fot. Marek Dobroczyński (Nadleśnictwo Jarocin)