Aktualności Aktualności

Powrót

NA POMOC BIELIKOWI

NA POMOC BIELIKOWI

Szczęśliwie zakończyła się akcja ratowania bielika znalezionego w marcu na terenie leśnictwa Skorzęcin w Nadleśnictwie Gniezno. Po prawie 2 miesiącach ptak odzyskał siły i wrócił na wolność

Informacja o osłabionym bieliku przebywającym nieopodal jeziora Skorzęcińskiego dotarła do leśniczego Pawła Jareckiego w godzinach popołudniowych 22 marca. Niezrywający się do lotu, wyraźnie osowiały bielik został zabezpieczony i trafił do stacji badawczej PZŁ w Czempiniu, a konkretnie ośrodka hodowli i rehabilitacji ptaków drapieżnych, gdzie otrzymał fachową opiekę.

Pomoc specjalistów była nieunikniona

Pozostawiony w lesie bielik nie poradziłby sobie sam! Był narażony na atak ze strony drapieżników lub niechybną śmierć z powodu postępującego osłabienia. Prawdopodobną przyczyną osłabienia było zatrucie.

Bielik w lesie, fot. arch. Nadleśnictwo Gniezno

Rehabilitacja trwała półtora miesiąca, przez cały ten czas pracownicy Stacji w Czempiniu troszczyli się, aby ptak odzyskał pełną sprawność. Z początkiem maja bielik był już na tyle silny, że postanowiono przywrócić go naturze. Wyleczona samica bielika wróciła do lasów skorzęcińskich 6 maja.Więcej o bielku dowiesz się z Ech Leśnych Ptak zaobrączkowany w Czempiniu przez prof. dr. hab.Tadeusza Mizerę z UP w Poznaniu został już na miejscu zaopatrzony w nadajnik. Założony przez Dariusza Anderwalda (prezesa Komitetu Ochrony Orłów) nadajnik, umożliwi obserwację dalszych losów bielika oraz rozpoznanie zajmowanego przez niego terytorium. 

Zakładanie nadajnika, fot. arch. Nadleśnictwo GnieznoTak przygotowany bielik wzbił się do lotu, po czym odleciał do pobliskich zadrzewień, gdzie jeszcze przebywał przez dłuższy czas, zanim zdecydował się kontynuować lot. Przeprowadzone po tygodniu obserwacje potwierdzają dobrą formę ptaka i jego wyraźną aktywność. Do szczęśliwego zakończenia tej nietypowej akcji przyczyniło się szybkie podjęcie działań i profesjonalna pomoc, którą otrzymała chora samica. Dzięki wspópracy, kolejny cenny okaz mógł powrócić do wielkopolskich lasów. 

Dzień powrotu samicy do naturalnego środowiska uwiecznił w audycji Drzwi do lasu Rafał Regulski. Kliknij w link pod zdjęciem i wysłuchaj niesamowitej historii gnieźnieńskiego bielika!

Rozmowa z Rafałem Regulskim w ramach audycji Drzwi do Lasuhttp://radiopoznan.fm/audycja/drzwi-do-lasu/drzwi-do-lasu-odc-169-bielik-12-05-2021

Więcej o bieliku przeczytacie w serii artykułów wierzę w leśne zwierzę.