Aktualności
Leśnicy i ornitolodzy świętują wyjątkowy lęg rybołowów w Nadleśnictwie Kościan
Leśnicy i ornitolodzy świętują wyjątkowy lęg rybołowów w Nadleśnictwie Kościan
W Nadleśnictwie Kościan wykluły się trzy młode rybołowy – jeden z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. W ostatnich dniach leśnicy wraz z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów przeprowadzili obrączkowanie ptaków, które przyszły na świat na specjalnej platformie lęgowej.
Rybołów to ptak drapieżny wymagający specyficznych warunków lęgowych – gniazduje na wysokich, najczęściej samotnie rosnących drzewach w okolicy zbiorników wodnych. Komitet Ochrony Orłów ocenia, że w Polsce żyje zaledwie 30–35 par lęgowych tego gatunku. Dlatego każdy udany lęg to ogromny krok w stronę jego ochrony. Aby stworzyć bezpieczne warunki dla rybołowów, w leśnictwie Jurkowo leśnicy zamontowali specjalną platformę lęgową. To właśnie na niej, w tym sezonie, wykluły się aż trzy pisklęta – dwie samice i jeden samiec.
„Para rybołowów dochowała się w tym roku aż trzech piskląt. To wyjątkowa wiadomość, ponieważ zazwyczaj w gnieździe pojawiają się tylko dwa młode” - mówi Maciej Cudak Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościan.
W ostatnich dniach młode rybołowy zostały zaobrączkowane przez ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów we współpracy z leśnikami. Obrączkowanie, to metoda znakowania ptaków polegająca na zakładaniu obrączek z charakterystycznymi kolorami i symbolami na nogi, zwane skokami. Pozwala to monitorować dalsze losy ptaków i dostarczać cennych danych na temat ich migracji, przeżywalności i zwyczajów. Ornitolodzy sprawdzili kondycje ptaków oraz dokonali dokładnych pomiarów: m.in. ustalono wagę (średnio 1,7 kg) oraz płeć młodych.
„Kiedy w lesie pojawi się rzadki gatunek ptaka, wnioskujemy o ustanowienie strefy ochronnej wokół jego gniazda. Na terenie poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych funkcjonuje obecnie 276 całorocznych stref ochronnych – najwięcej dla bielików (117) i bocianów czarnych (88). Dla rybołowów mamy jak dotąd trzy takie strefy: dwie w Nadleśnictwie Kościan i jedną w Nadleśnictwie Włoszakowice. Poza monitoringiem, ważnym elementem ochrony są także platformy lęgowe instalowane na najwyższych drzewach tam, gdzie rybołowy są obecne. W Leśnictwie Jurkowo takie gniazda od lat własnoręcznie buduje leśniczy Robert Mądry, co dziś przynosi wymierne efekty. To najlepszy dowód skuteczności naszych działań ochronnych w kościańskich lasach” – pokdreśla Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Choć lęg zakończył się sukcesem, na młode rybołowy wciąż czyhają liczne zagrożenia - przede wszystkim silne wiatry podczas burz oraz drapieżniki, takie jak inwazyjny szop pracz. Aby zwiększyć bezpieczeństwo ptaków już na wiosnę pień drzewa z gniazdem został zabezpieczony przez leśników kołnierzem przed wspinającymi się drapieżnikami. Dodatkowo po każdej wichurze prowadzany jest też monitoring stanu gniazda.
Lasy Państwowe od lat prowadzą transmisje z gniazd rybołowów. Codzienne życie tych rzadkich ptaków można zobaczyć na profilu facebookowym.