Aktualności Aktualności

Powrót

Leśna Drużyna Szpiku znowu w akcji!

Leśna Drużyna Szpiku znowu w akcji!

Nasza współpraca z Drużyną Szpiku ciągle trwa i się rozwija. Jako Leśna Drużyna do zadań specjalnych po raz kolejny wzięliśmy udział we wspólnej akcji, by wspierać ich działalność związaną z walką z nowotworami krwi oraz zachęcaniu do bycia dawcą szpiku.

W zeszłą niedzielę (10.10.2021 r.) spotkaliśmy się przy Restauracji Lizawka, by wziąć udział w wydarzeniu „Polskie Dzikie Jadło”. Cała akcja miała na celu zbiórkę pieniędzy dla chorej Olgi, wspieranie walki z nowotworami krwi oraz popularyzowanie bycia dawcą i transplantologii, jak również promowanie dziczyzny i innych darów lasu. Jako leśnicy braliśmy w niej czynny udział, organizując stoisko edukacyjne, jak i oficjalnie przekazując środki na wsparcie Drużyny Szpiku. W ramach ostatniej zbiórki Nadleśnictwa Gniezno, Koło, Konstantynowo, Łopuchówko, Oborniki, Piaski oraz Pniewy przekazały 11 tys. złotych. W imieniu Lasów Państwowych, Dyrekcji poznańskiej oraz nadleśnictw czek wręczył nadleśniczy Nadleśnictwa Babki, Robert Okińczyc.

Nadleśnictwa Gniezno, Koło, Konstantynowo, 
Łopuchówko, Oborniki, Piaski oraz Pniewy przekazały Drużynie Szpiku 11 tys. złotych.
„Lasy Państwowe przez cały rok przekazują środki finansowe na różnego rodzaju organizacje pożytku publicznego. Wspieramy strażaków, instytucje związane z edukacją oraz fundacje. W zeszłym roku w związku z pandemią Covid-19 całe Lasy Państwowe przekazały 2 mln złotych wsparcia dla służb medycznych. Sama poznańska dyrekcja Lasów Państwowych zebrała środki w wysokości 130 000 złotych dla wielkopolskich szpitali”, mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Andrzej Konieczny.

Fotografia przedstawia wręczenie czeku od Lasów Państwowych (wręcza nadleśniczy Robert Okińczyc) dla Drużyny Szpiku (odbiera Dorota Raczkiewicz). Fot. Drużyna Szpiku
W podobnej akcji braliśmy udział na początku czerwca tego roku w ramach "Szpikniku", corocznego święta Drużyny Szpiku. Podobnie jak wtedy i w październikowej edycji można było u nas zmontować budkę dla ptaków, by zabrać ją ze sobą, stworzyć piękną drewnianą biżuterię czy oddać się twórczej pasji i namalować coś na drewnianym krążku. Dla zainteresowanych sprawdzeniem swojej leśnej wiedzy przygotowaliśmy koło fortuny. Po zakręceniu nim i udzieleniu odpowiedzi na wylosowane pytanie można było zdobyć ciekawe nagrody, na przykład sadzonkę leśnego drzewa czy NIEMAPĘ Lasów Okolic Poznania.

Fotografia przestawia drewnianą jengę i twistera z RDLP w Poznaniu. Fot. Ada Bończyk (RDLP w Poznaniu)
Drużyna Szpiku powstała w 2008 roku, zainspirowana osobą Anny Wierskiej, która walcząc z białaczką i szukając dawcy, ostatnie 2 lata swojego życia poświęciła na szerzenie wiedzy o ważnej potrzebie, jaką jest dawstwo szpiku. Od tej pory fundacja zajmuje się popularyzacją profilaktyki z zakresu chorób nowotworowych krwi oraz transplantologii szpiku. Wspiera chorych i ich rodziny, zbiera dla nich środki materialne i finansowe. Nieustająco namawia też do rejestrowania się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Między 2008 a 2013 liczba takich osób zwiększyła się ponad stokrotnie i wyniosła ok. 540 tys., celem jest podniesienie jej do dwóch milionów.

Bardzo się cieszymy, że możemy brać udział w takich wydarzeniach i na pewno nie był to ostatni raz, gdy współpracowaliśmy z Drużyną Szpiku. Wypatrujcie naszych kolejnych wspólnych akcji, śledząc nasze profile Facebookowe (RDLP Poznań, Drużyna Szpiku) i do zobaczenia następnym razem!