Aktualności Aktualności

Powrót

Lasy warte Poznania - Polskie Piramidy

Lasy warte Poznania - Polskie Piramidy

To już ostatnie dni lipca, ale wakacje wciąż jeszcze trwają. Kontynuując nasz letni cykl, przenosimy się tym razem na tereny Nadleśnictwa Koło. Zapraszamy do kujawskich piramid, które mogą zaskoczyć miłośników historii i nie tylko. Z kolei na przyrodniczych odkrywców czekają tu unikalne dla wielkopolskich lasów widoki i drzewa.

Nadleśnictwo Koło znajduje się w najbardziej wysuniętej na wschód części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Swym obszarem obejmuje terytorium trzech województw: wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

Tam gdzie piramidy

Z Wietrzychowic może jest trochę daleko do Egiptu, ale wcale nie trzeba jechać do Krainy Nilu, by zobaczyć równie starożytne ciekawostki. Bo właśnie na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się unikatowy fenomen kulturowo-przyrodniczy w postaci sześciu grobowców megalitycznych. W 2006 roku utworzono tam Park Kulturowy Wietrzychowice, przy którym biegnie ścieżka przyrodniczo-archeologiczna.

Fotografia przedstawia jeden z grobowców megalitycznych w Parku Kulturowym Wietrzychowice. Fot. archiwum Nadleśnictwa Koło

Słowo „megalit” wywodzi się z greki i oznacza po prostu „wielki kamień”. W tym wypadku to długie, trapezowate nasypy szerokie nawet na 10m i wysokie na około 2m, których boki obłożono dużymi polnymi kamieniami. Do dziś wewnątrz nich zachowały się szczątki ludzi, których tam pochowano ponad 5500 lat temu! Właśnie tak stare są nasze piramidy, prawdopodobnie są starsze niż Stonehenge czy ich egipskie odpowiedniki!

Do dziś wewnątrz nich zachowały się szczątki ludzi, których tam pochowano ponad 5500 lat temu! Właśnie tak stare są nasze piramidy, prawdopodobnie są starsze niż Stonehenge czy ich egipskie odpowiedniki!

Kujawskie piramidy były miejscem pochówku starszyzny rodowej u schyłku epoki kamienia. Wzniesienie tego typu obiektów musiało wymagać olbrzymich nakładów pracy i umiejętności organizacyjnych. Ich konstruktorzy ewidentnie też zadbali, by przetrwały one próbę czasu. Dzięki ich staraniom możemy do dzisiaj podziwiać niesamowity wysiłek naszych praprzodków.

Warto też dodać, że w pierwszą niedzielę września na terenie parku odbywa się Festyn Archeologiczny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – „Wehikuł czasu”.

Tu brekinia

Tym, których bardziej interesują ciekawostki przyrodnicze, polecamy znajdujący się około 2 km od miejscowości Lubotyń rezerwat częściowy „Kawęczyńskie Brzęki”. To najdalej wysunięte na wschód miejsce na Nizinie Wielkopolskiej, w którym występuje Jarząb brekinia.

Fotografia przedstawia gałęzie i liście Jarzębu brekinia. Fot. Antoni Kasprzak

Jest to jeden z najrzadszych gatunków drzew, które występują w naszym kraju. Jest blisko spokrewniony z dobrze znanym Jarzębem pospolitym, czy też jarzębiną. Nazywany jest również brzękiem, jarzębiną klonową czy bereką. Z uwagi na tak małą liczebność jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. To drzewo wywodzące się ze śródziemnomorskiego klimatu, a w Polsce to najbardziej wysunięte na północy-wschód miejsce jego występowania. Późną wiosną pojawiają się na nim kwiaty w postaci białych baldachów. Natomiast jesienią jego liście pięknie się przebarwiają, tworząc wraz z soczyście czerwonymi owocami przepiękny widok.

A tu lipa

Drugim interesującym przyrodniczo miejscem znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Koło jest rezerwat częściowy Rogóźno. Chroni on las złożony z buków i klonów na granicy ich naturalnego występowania. To co jednak jest tu wyjątkowo niezwykłe, to fakt, że gatunkiem, który dominuje w tutejszym lesie, jest Lipa drobnolistna.

Fotografia przedstawia lipę drobnolistną. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Koło

Ona również należy do cennych gatunków drzew w naszym kraju. Pełni bowiem bardzo wiele różnorakich funkcji. Jej drewno ze względu na swoją miękkość jest chętnie wykorzystywane przez rzeźbiarzy. Natomiast w okresie kwitnienia lipa staje się brzęczącym skupiskiem pszczół, które wytwarzają z jej nektaru miód. Ma ona też właściwości lecznicze, herbata z kwiatów lipy pomaga na przeziębienia i ułatwia zrelaksowanie się.

Warto podkreślić, że obecnie lasy, w których dominuje lipa, takie jak te rosnące w kolskim rezerwacie stanowią rzadkość. Dodatkowo tutejsze okazy osiągają imponujące rozmiary.

Informacje o infrastrukturze turystycznej, położeniu ścieżek edukacyjnych czy wież widokowych można znaleźć na portalu www.czaswlas.pl