Aktualności Aktualności

Powrót

Połączyły nas drzewa w Bieniszewie

Połączyły nas drzewa w Bieniszewie

U podnóża wyjątkowego miejsca, klasztoru Kamedułów w Bieniszewie, powstała nowa aleja lipowa. 32 drzewa posadzili parlamentarzyści, samorządowcy i leśnicy z Nadleśnictwa Konin w ramach inicjatywy “Łączą Nas Drzewa”.

Sadzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, którą w tym roku zainagurował prezydent RP Andrzej Duda w Międzynarodowy Dzień Lasów.

Akcja „Łączą nas Drzewa” to inicjatywa, dzięki której po okresie pandemii wychodzimy naprzeciw społecznym potrzebom obcowania z przyrodą i realizacją potrzeby wypoczynku.

Pomysłodawcą projektu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który realizuje przy współpracy z Lasami Państwowymi. Główną ideą jest zaś fakt, iż drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne.

Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Jest ona naszym dobrem narodowym, które odziedziczyliśmy po przodkach i które przekażemy przyszłym pokoleniom. Wyrazem naszej troski o środowisko naturalne jest sadzenie drzew i zrównoważona gospodarka leśna, także ta w wymiarze lokalnym. Pokażmy, że łączą nas drzewa mówi Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

W Nadleśnictwie Konin na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu posadzono aleję lipową, angażując przedstawicieli samorządów ziemi konińskiej, władz państwowych oraz leśników.  

Posadzone drzewa utworzą kolejną już koło klasztoru aleję lipową. – Możemy parafrazować, że łączą nas drzewa z poprzednimi pokoleniami. Mamy tu aleję wiekowych lip posadzoną przez naszych poprzednikówmówił Jan Banacki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. 

W okolicach klasztoru w Bieniszewie odsłonięty został także pamiątkowy kamień z okazjonalną tablicą.

Oprócz lokalnych samorządowców ziemi konińskiej gościem wydarzenia był minister Edward Siarka sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. 

To zachęta, nie tylko dla państwa, by na temat lasów rozmawiać – mówił z kolei Edward Siarka.Lesistość zwiększyła się z 21% do 30% powierzchni naszego kraju, dzięki m.in. takim akcjom, ale i codziennej, żmudnej pracy wielu tysięcy leśników. Co roku sadzą 500 mln drzew, to jest tysiąc drzew na minutę.

Gospodarz miejsca, czyli nadleśniczy Nadleśnictwa Konin-Waldemar Kubiak przedstawił biorących udział w akcji leśniczych ziemi konińskiej, którzy na co dzień dbają o lokalne lasy. - To dzięki Wam mamy tak piękne tereny leśne wokół Konina. To Wasza codzienna praca, trud i zaangażowanie pozwalają mieszkańcom okolic cieszyć się tak wieloma wyjątkowymi miejscami.”