Aktualności Aktualności

Powrót

IX Piknik Historyczny „100 lat Niepodległej"

IX Piknik Historyczny „100 lat Niepodległej"

Już po raz dziewiąty odbył się Piknik Historyczny, tradycyjnie organizowany w ostatnią niedzielę września przez Nadleśnictwo Grodzisk. Tegorocznemu piknikowi przyświecało hasło „100 lat Niepodległej!”, a najważniejszą atrakcją był pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej (GRH) Gratz z Grodziska Wlkp. z inscenizacją bitwy z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Wydarzenie otworzył nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk Dariusz Szulc. Na przybyłych czekało wiele atrakcji muzycznych. Chór OTTIMO z Grodziska zaprezentował swój repertuar patriotyczny, ale nie zabrakło także utworów rozrywkowych. Widzowie usłyszeli „Rotę”, „Marsyliankę Wielkopolską”, „Warszawiankę”, ale i „Szła dzieweczka do laseczka”. Był także czas na wspólne śpiewanie. Rozdano śpiewniki patriotyczne i wykonano „Serca w plecaku”, „Pierwszą Brygadę” i „Czerwone maki na Monte Cassino”.

W Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Pałac-Porażyn GRH Gratz przygotowała ekspozycję militariów, prezentując broń i mundury armii polskiej, niemieckiej i radzieckiej. W parku przed Pałacem rozgrywał się tradycyjny konkurs rodzinny, a harcerze z drużyn grodziskich rozdawali kartonową broń swojego pomysłu i wykonania, każdemu kto chciał „wstąpić” w szeregi wojska powstańczego.

Punktem kulminacyjnym pikniku była bitwa wojsk powstańczych z Prusakami. W trudnej walce - komentowanej na żywo przez grodziskiego regionalistę Dariusza Matuszewskiego - Wielkopolanie przełamali obronę Prusaków, zdobyli ich pozycje, ścieląc pole bitwy ciałami wrogów i biorąc jeńców. Wszystko to przy wtórze palby karabinowej i wybuchów granatów, umiejętnie przygotowanych przez pirotechników. 

To jednak nie był koniec atrakcji przygotowanych przez grodziskich leśnikow. Można też było spróbować wielu specjałów kulinarnych. Swoją kuchnię polową otworzyli wychowankowie i wychowawcy z Zakładu Poprawczego w Grodzisku Wlkp., z kotłów której można było skosztować wojskowej grochówki i bigosu. Amatorzy potraw tradycyjnych mogli posilić się daniami Sylwii Kromy z kuchni pałacowej, a wielbiciele dziczyzny mogli zakupić gotowe produkty z renomowanej restauracji „U Myśliwych” z Poznania.

Na zakończenie odbyła się wspólna defilada wojsk powstańczych, Prusaków i wszystkich, którzy z pomocą harcerzy „zaciągnęli się do wojska” i maszerowali w kartonowych hełmach, z kartonowymi karabinami, ramię w ramię z członkami grupy rekonstrukcyjnej.   

DARZ BÓR I ZAPRASZAMY ZA ROK W OSTATNIĄ NIEDZIELĘ WRZEŚNIA!