Aktualności Aktualności

Powrót

Dzień Niezapominajki

Dzień Niezapominajki

Dzień Niezapominajki obchodzimy od 15 maja 2002 roku. Święto to ma podwójne znaczenie. W tym dniu promowane są walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczna, która wymaga szczególnej ochrony, ale chodzi także o pamięć.

Istnieje legenda, która opowiada historię rycerza, który chciał zebrać dla swojej ukochanej niebieskie kwiatki. Podszedł nad brzeg rzeki, a że miał na sobie ciężką zbroję, chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz, czując że porywa go nurt rzeki krzyknął do ukochanej „Nie zapomnij o mnie!…”. I właśnie stąd wzięła się nazwa niezapominajka.   

Inicjatorem obchodzenia dnia polskiej niezapominajki był Andrzej Zalewski, który wystąpił z taką propozycją w programie Ekoradio, emitowanym przez Polskie Radio Program I.

Celem święta jest propagowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych, a starszym święto ma przypominać, że warto wpajać dzieciom dobre nawyki w stosunku do przyrody  już od najmłodszych lat. Jak możemy to robić ? Tego dnia w całym kraju organizowane są różnego rodzaju akcje, jak na przykład Miejska Partyzantka Ogrodnicza. Są to osoby które szukają w miejskiej przestrzeni zaniedbane skwery, trawniki i sadzą na nich kwiaty, sieją nasiona między innymi niezapominajki.  

Niezapominajka nieodłącznie kojarzy się z krajobrazem polskich łąk i lasów. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać ją można na wielu kontynentach. Najczęściej występuje w kolorze niebieskim z żółtą koroną kwiatu. Rzadziej spotykanymi są białe czy różowe niezapominajki. Kwiaty są popularnymi roślinami ozdobnymi. Zwykle można je znaleźć na leśnych polanach, przydrożach, na łąkach, w rowach, w pobliżu ścieżek, na nieużytkach lub w zaroślach.

W Polsce niezapominajka często nazywana jest niezabudką.

Czy wiesz, że…

  1. Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać istotne sprawy do wykonania;

  2. W Polsce dziko rośnie 13 gatunków niezapominajek;

  3. Jest to symbol zakochanych, gdy czeka ich tymczasowe rozstanie. Aby jedna połówka nie zdradziła drugiej podczas jej nieobecności, zakochani mają przy sobie niezapominajkę;

  4. Nasze babcie wierzyły, że jeśli ich córki, będące pannami, będą kładły na noc pod poduszkę kwiat niezapominajki, szybciej znajdą sobie mężów.