Aktualności Aktualności

Powrót

Drewno surowiec idealny

Drewno surowiec idealny

Drewno było obecne w życiu codziennym od zawsze. Początkowo dawało poczucie bezpieczeństwa, ogrzewało, umożliwiało przygotowanie posiłków, współcześnie ma ponad 30 tysięcy zastosowań. To materiał idealny, trwały, w 100 procentach odnawialny oraz ekologiczny. Jest niezbędne w budownictwie, transporcie, do wytwarzania licznych przedmiotów codziennego użytku, stanowi źródło energii.

Liczba przedmiotów, które możemy wykonać z drewna jest w zasadzie nieograniczona. Pozyskiwane w sposób zrównoważony przez polskich leśników, o czym świadczą przyznane certyfikaty FSC® i PEFC, daje gwarancję jego powszechnej dostępności przyszłym pokoleniom. Drewniane przedmioty mają jeszcze jedną ważną zaletę - są niepowtarzalne, każdy ich kawałek jest inny, ma różny kształt, barwę i ułożenie słoi. Kupując drewniane przedmioty, chronimy środowisko, gdyż nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

W okresie ostatnich dwudziestu lat pozyskiwano średnio w roku niewiele ponad 57 % przyrostu rocznego drewna, co oznacza że zasobność polskich lasów stale wzrasta. 

Kartka papieru, książka, drewniana rama obrazu, podłoga, meble, a nawet całe domy i konstrukcje – uniwersalność drewna i powszechność jego wykorzystania sprawiają, że cząstka lasu jest zawsze obecna w naszym życiu. Przy takiej różnorodności drewna nie dziwne jest że, otacza nas w życiu codziennym, np. w domu czy w szkole. Już dzisiaj 1 września i powrót do szkolnych ławek, a przecież ławki są wykonane z drewna. Tak samo jak krzesła, szafki, większość przyborów w piórniku - linijka, ołówek, kredki, a także zeszyty, podręczniki. Na szkolnej sali gimnastycznej, zazwyczaj króluje parkiet, a drabinki do ćwiczeń lekkoatletycznych są również drewniane.

W dawnych czasach, kiedy nie znano kalkulatorów ani komputerów, sprawne wykonywanie rachunków matematycznych umożliwiały liczydła, czasu zaś pilnowała klepsydra stojąca na drewnianym biurku. Teraz wystarcza nam zegarek na nadgarstku, lub w telefonie, a drewniany globus to już prawdziwy antyk, który zastąpiły popularne aplikacje z mapami. 

Fot. Karolina Prange

Jakie gatunki na co się nadają?

Sosna zwyczajna – konstrukcje domów, stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, meble, do produkcji papieru, sklejki i wełny drzewnej. Służy za opał.

Świerk pospolity - instrumenty smyczkowe, wyposażenia wnętrz.

Dąb - meblarstwo, beczki do wina, stolarka wewnętrzna.

Dąb czarny - (zwany polskim hebanem), meblarstwo, ekstrawaganckie i długotrwałe meble.

Brzoza brodawkowata - kajaki kanadyjki, meble, sklejka, przedmioty gospodarcze i sportowe, papier.

Lipa - rzeźby, meble, instrumenty muzyczne, przybory szkolne (ekierki, linijki), zapałki, kiedyś wytwarzano z łyka lipowego buty, lecz nie były trwałe, stąd określenie "lipne" na coś nietrwałego.

Grab pospolity - pałeczki do perkusji, trzonki młoteczków fortepianowych, toczenia, wyrobu instrumentów muzycznych, opraw narzędzi stolarskich, sprzętu rolniczego i płóz sań.

Buk zwyczajny - beczki, skrzynki, narzędzia, części maszyn i przyrządów sportowych, oraz wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak krzesła.

Modrzew europejski - budownictwo, zarówno wodne i ziemne. Robi się także z niego sklejki, boazerie, podłogi, płyty wiórowe, do produkcji płyt i oklein, w stolarstwie, meblarstwie, a nawet bednarstwie, gdyż jest kwasoodporne.

Jodła pospolita - papier, elementy konstrukcyjne, wiosła, zapałki, beczki.

Czy wiesz, że...
  1. Do wyprodukowania drewna potrzeba wielokrotnie mniej energii niż do produkcji stali, aluminium, betonu i tworzyw syntetycznych. Co więcej, drewno jest zasobem odnawialnym, a jego wykorzystywanie nie powoduje znaczących ujemnych skutków dla środowiska i człowieka.
  2. Podczas upałów budynki drewniane i murowane wykładane drewnem są oazami chłodu, a zimą w ich wnętrzach utrzymuje się wysoka temperatura, gdyż drewno jest doskonałym izolatorem;
  3. Zapach każdego gatunku drewna jest inny. Jego źródłem są żywice, olejki eteryczne i garbniki znajdujące się w drewnie. Z upływem lat drewno traci zapach.
  4. W 2016 r. szwedzcy naukowcy stworzyli technologię pozwalającą wyprodukować tzw. drewno transparentne, które jest mocniejsze od szkła!
  5. Żywica modrzewiowa jest bardzo ceniona przez malarzy. Produkuje się z niej terpentynę wenecką dodawaną do farb.

Zastanawiacie  skąd się bierze drewno ? Odpowiedzi szukajcie w odcinku Obliczy Lasów.