Aktualności Aktualności

Powrót

Dni Lasu, święto nie tylko leśników

Dni Lasu, święto nie tylko leśników

Od dziesiątek lat czas łączy historię ludzi i drzew. Ta silna więź, przekazywana w pamięci pokoleń, podkreślona została podczas obchodów Dni Lasu w Gnieźnie, 21 kwietnia. Ceremonii zorganizowanej przez poznańskich leśników w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, towarzyszyły wystąpienia pełne wzruszeń i patriotycznych wartości. Po raz kolejny podkreślono jak ważna jest rola Lasów Państwowych w kultywowaniu tradycji i historii polskiego narodu.

- Jest to przede wszystkim wielkie święto leśników, którzy ciężko pracują, z których jesteśmy bardzo dumni, a na co dzień często nie słyszymy w ogóle o tym, co robią i jaką trudną pracę wykonują - powiedział na uroczystości Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W roku jubileuszowym 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również w 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, poznańscy leśnicy postanowili odnowić piękną polską tradycję Święta Lasu, której korzenie sięgają lat 30. XX wieku. W tym wyjątkowym dniu zostały posadzone lipy na terenie Ogrodu Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Nowe nasadzenia zajęły miejsce drzew, zniszczonych w wyniku huraganu, który przeszedł przez Polskę w sierpniu ubiegłego roku. Pierwsze obchody Święta Lasu odbyły się 29 kwietnia 1933 roku w Poznaniu. Posadzone wówczas lipy, nazwane "Lipami Wolności", były symbolem walk niepodległościowych i Powstania Wielkopolskiego.

Nie przypadkowo na dzisiejsze obchody Dni Lasu wybraliśmy Gniezno. Nadleśnictwo Gniezno to najbardziej dotknięty przez kataklizm obszar poznańskiej dyrekcji, w którym zniszczonych zostało ponad 6000 ha lasów. Idea Święta Lasu wpisuje się w symboliczne odnowienie tego obszaru, ukazując olbrzymi wysiłek, trud i zaangażowanie wielkopolskich leśników w odtwarzanie zasobów leśnych. Ukazuje również silną leśną więź w trudnych chwilach, zakorzenioną w naszej tradycji - powiedział Tomasz Markiewicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Panstwowych w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Archikatedrze Gnieźnieńskiej. Homilia została odprawiona została w intencji pokoleń leśników, których poświęcenie, praca i zaangażowanie na rzecz obrony kraju, jego odbudowy i odtwarzania zasobów leśnych jest świadectwem najwyższych wartości patriotycznych.

Uczestnikom wydarzenia wręczono orzełka powstańczego, którego używali powstańcy wielkopolscy. Wykonany z drewna lipowego był symbolem łączącym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości z sadzonymi ówcześnie "Lipami Wolności".


Po Eucharystii w asyście ułanów oraz harcerzy uczestnicy obchodów przemaszerowali na teren ogrodów seminaryjnych, gdzie zostały posadzone trzy pamiątkowe lipy. Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP oraz Tomasz Markiewicz, dyrektor RDLP w Poznaniu symbolicznego nasadzenia dokonali razem z parlamentarzystami, przedstawicielami samorządów oraz duchowieństwa.

Lipa jest wpisana w tradycję polską, jako drzewo opisywane przez poetów, które niesie wiele pożytku. Natomiast przed wojną lipy były sadzone jako drzewa pamiątkowe, gdyż ten gatunek upamiętniał właśnie  takie dni, jak Dni Lasu, które dziś obchodzimy - dodał Tomasz Markiewicz.

Druga część obchodów odbyła się sali Centrum Edukacyjno-Formacyjnego  Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wszytskich gości przywitał Dyrektor RDLP w Poznaniu, który przybliżył uczestnikom piękną tradycję Święta Lasu oraz początki jej obchodów. Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP podkreślił oddanie i poświęcenie leśników jakim się wykazują w swojej codziennej pracy, przekazując społeczeństwu ideę rozumienia i szanowania lasu.

Gospodarka leśna od lat 90. prowadzona jest w oparciu o ustawę o Lasach, która w taki sposób uspołecznia tę gospodarkę leśną, działając w imieniu społeczeństwa i dla społeczeństwa. Jako leśnicy jesteśmy zobowiązani do tego aby nie tylko życie lasu, ale i społeczeństw z niego korzystających, było jak najlepsze - powiedział dyrektor generalny LP.

Uroczystość Dni Lasu to także okazja do uhonorowania osób, które się wyróżniły w pracy na rzecz Państwa. Jednym z najważniejszych odznaczeń wręczanych przy okazji tego święta, przyznawanym po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, był Złoty Krzyż Zasługi, którym odznaczano osoby wyróżniające sie dla kraju i społeczeństwa.  W tym wyjątkowym dniu uczestnicy spotkania mieli zaszczyt być świadkami nadania Złotego Krzyża Zasługi, który został wręczony Henrykowi Piskonowiczowi, emerytowanemu  z-cy dyrektora RDLP w Poznaniu.

Wręczono również Brązowy Krzyż Zasługi, który otrzymał Krzysztof Matuszak, główny księgowy z Nadleśnictwa Pniewy, natomiast Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymał Stanisław Sęktas, leśniczy z Nadleśnictwa Syców. Odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP wręczył Zbigniew Dolata, Poseł na Sejm RP.

Kolejne odznaczenie " Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”, przyznane przez ministra środowiska, otrzymał Włodzimierz Poliński, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Konstantynowo.

Dodatkowo dyrektor generalny LP wspólnie z dyrektorem RDLP w Poznaniu, Kordelasami Leśnika Polskiego uhonorowali 11 pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę.

W trakcie uroczystości zostało również wręczone honorowe odznaczenie "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego", przyznane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, które otrzymał Andrzej Antowski z Nadleśnictwa Jarocin. Odznaczenia w im. Marszałka Województwa Wielkopolskiego dokonał Paweł Śliwa, z-ca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Uroczystość uświetniły znakomite i niezwykle poruszające publiczność występy artystyczne harcerzy oraz uczniów ze szkoły podstawowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie pod kierunkiem p. Katarzyny Winiarskiej przygotowali spektakl patriotyczny pt. "Ścieżki pamięci", mówiący o Ojczyźnie, wolności i pięknie polskiej przyrody. Wyjątkowo poruszający był występ Kacpra Stopczyńskiego, który zaśpiewał utwór Jacka Kaczmarskiego pt. "Mury".

W patriotyczny nastrój uroczystości widownie wprowadzili Harcerze z 44. Drużyny Wędrowniczej Krzemień 66 im. Harcmistrza Floriana Marciniaka w Gnieźnie. Ze swoim repertuarem pieśni patriotycznych: "Przybyli ułani pod okienko" i "Szara Piechota" zachęcili publiczność do śpiewania. Nie obyło się też bez piosenek harcerskich "Zostanie tyle gór" i "Testament", opowiadających o walkach niepodległościowych sprzed stu lat. Nad całością występu czuwali harcmistrzyni Ewelina Tubacka i podharcmistrz Tomasz Lemański.

Na koniec uczestnicy obejrzeli fragment filmu "Twierdzą był im każdy las" zrealizowany w latach w 1989-1990 na zlecenie Naczelnego Zarządu Lasów Państwowych. Film powstał na podstawie wspomnień leśników z walk na frontach II Wojny Światowej.Całość atrakcji zamknęła wystawa zdjęć historycznych prezentująca leśników w czasie pierwszych obchodów Święta Lasu z lat 30. XX wieku. Każdy mógł zobaczyć jak wyglądały ówczesne narzędzia służące do odbioru drewna, czy też sadzenia drzew.