Aktualności Aktualności

Powrót

Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu

Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Tego dnia leśnicy, kolejarze i inspektorzy nasiennictwa rozdawali nasiona do wysiewu łąk kwietnych na dworcu głównym w Poznaniu. Ponadto do 30 maja w pociągach Kolei Wielkopolskich potrwa wspólna kampania edukacyjna o roli pszczół w naszym życiu.

Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli. Ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300% czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki, jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. 

Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem.

Światowy Dzień Pszczół to także okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. „Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie”.mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Mając na względzie dobro pszczół trzy instytucje, połączyły siły - Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Razem w miniony czwartek wraz z pluszową pszczołą rozdawali nasiona na dworcu głównym w Poznaniu. Z nasion każdy będzie mógł wysiać swoją łąkę kwietną. W ten sposób rozpoczęła się wspólna akcja „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”.

Zdjęcie przedstawia monitor w pociągu Kolei Wielkopolskich z prezentacją dotyczącą pszczół, fot. Paulina Migdalska- Kustosik

Dodatkowo między 17 a 30 maja br. na monitorach w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można oglądać specjalnie przygotowane prezentacje dotyczące pszczół i tego, jak można je chronić.

Z poradnika ogrodnika 

Fotografia przedstawia zbiór roślin do wysiewu łąki kwietniej. Fot. Canva.com

Postawa względem przyrody każdego z nas jest niezwykle ważna. Człowiek czyniąc maleńkie dobro, przyczynia się do ochrony dzikich zapylaczy!
Co Ty możesz zrobić dla pszczół?

Posiej własną łąkę kwietną
Zbuduj i postaw domek dla owadów
Zasadź rośliny pyłkodajne i miododajne
Pozostaw fragmenty nieskoszonego trawnika

Więcej o pszczołach przeczytasz w cyklu "Wierzę w leśne zwierzę".