Aktualności Aktualności

Powrót

Choinka pachnąca lasem- gdzie kupić żywe, świąteczne drzewko? (mapa)

Choinka pachnąca lasem- gdzie kupić żywe, świąteczne drzewko? (mapa)

Zapach żywicy, olejków eterycznych.. Święta Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez choinki! Jeżeli nie wiecie jakie drzewko wybrać i skąd je wziąć, koniecznie przeczytajcie tę informację.

Sztuczne czy żywe? To pytanie każdego roku zadają sobie miliony ludzi na świecie. Odpowiedź leśników jest oczywista, wybierajcie drzewko naturalne!!

Żywa choinka dodaje nie tylko magii i wyjątkowego świątecznego klimatu do naszego domu, ale jest przede wszystkim przyjazna środowisku, będąc surowcem całkowicie odnawialnym, w 100% ekologicznym. Sosny, świerki, jodły które zostaną choinkami rosną na specjalnych plantacjach i jako żywe drzewka są rezerwuarem dwutlenku węgla, co ważne produkują niezbędny do życia tlen. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, gdyż przetwarza się je np. na nawóz organiczny. Z kolei do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu a wykonane z niego choinki po wyrzuceniu na wysypisko rozkładać się będą setki lat.

 

Gdzie kupić drzewko świąteczne?

Choinkę najlepiej zakupić w najbliższym nadleśnictwie. Każdy, kto kupi drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży, czyli asygnatę. Wówczas mamy pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła i zostało pozyskane z poszanowaniem praw przyrody.

Niektóre nadleśnictwa prowadzą także każdego roku akcję pn. „Choinka od leśnika", podczas której możemy własnoręcznie ściąć wybrane drzewko. Cała akcja odbywa się pod okiem leśników, którzy służą pomocą, przybliżają tajniki gospodarki leśnej oraz wyjaśniają również skąd pochodzą drzewka;

Na mapie znajdziecie punkty sprzedaży choinek prosto z lasu, z nadleśnictw poznańskiej dyrekcji.