Aktualności Aktualności

Powrót

111 drzew za każdego gola dla Warty Poznań

111 drzew za każdego gola dla Warty Poznań

Wraz z nowym sezonem PKO Bank Polski Ekstraklasy wystartuje trzecia edycja akcji „Ale Zasadził!”, którą Warta Poznań prowadzi wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Każda bramka zdobyta przez „Zielonych” w tym sezonie będzie oznaczała 111 drzew, które po sezonie posadzimy wspólnie w jednym z podpoznańskich nadleśnictw.

„Ale Zasadził!” to wyzwanie, które Warta Poznań podjęła dwa lata temu, wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Ustaliliśmy, że za każdego gola strzelonego przez piłkarzy Warty w oficjalnych rozgrywkach (PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna Pucharu Polski) będą sadzone drzewa. W pierwszej edycji było ich sto, a potem, w roku 110-lecia klubu podnieśliśmy stawkę właśnie do 110 drzew za bramkę. W nadchodzącym sezonie będzie to 111 sadzonek za gola. Kibice zyskują jeszcze jeden powód, by ściskać kciuki za drużynę „Zielonych”, bo od jej skuteczności będzie zależało to, jak duży obszar uda się zalesić.

Dotychczas udało się uzbierać 8110 drzew w ramach akcji „Ale Zasadził!”. Pierwsza pula – 3710 sztuk, głównie dębów bezszypułkowych – została posadzona we wrześniu ubiegłego roku i rośnie już w Nadleśnictwie Łopuchówko. Finał drugiej edycji jest zaplanowany na październik i będzie miał formę pikniku, na który zostaną również zaproszeni kibice. Do zasadzenia będzie aż 4400 drzew za gole z minionego sezonu strzelone przez Adama Zrelaka i spółkę.

Wierzymy w to, że w najnowszej odsłonie akcji szybko pęknie granica 10 tys. drzew, a potem będzie można liczyć na to, że „Zieloni” poprawią rekord sprzed roku. Wszystko w ich nogach i głowach!

„Ale Zasadził!" to świetna inicjatywa łącząca sport i przyrodę. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu już po raz 3 w piłkarskim sezonie 2023/2024 wraz z Wartą Poznań posadzi tysiące drzew. Za każdego strzelonego gola przez „Zielonych" zostanie posadzonych 111 drzew w jednym z podpoznańskich lasów – mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny i podkreśla: – Pamiętajmy, że jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza ok. 700 kilogramów tlenu. Las to też naturalny magazyn wody, 1 m2 leśnej gleby potrafi zatrzymać aż 200 litrów wody. Stąd też od przeszło 30 lat leśnicy stosują retencję, a woda, którą zatrzymamy w lesie, służy nam wszystkim. Z dumą kibicujemy Warcie Poznań oraz liczymy na grad goli w kolejnym sezonie piłkarskim".

Marcin Kozubski, dyrektor marketingu i komunikacji Warty Poznań: - Jako klub chętnie angażujemy się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Akcja „Ale Zasadził!” to tylko jeden z wielu projektów, które realizujemy w ramach naszej strategii ESG. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do zwiększenia zielonych obszarów w naszym regionie, a jednocześnie w pewien sposób motywować naszych zawodników do osiągania coraz lepszych wyników na boisku. Wierzymy w to, że sport i ekologia mogą iść w parze, a nasze działania w tym zakresie są dowodem na to, że klub piłkarski może być aktywnym uczestnikiem walki o lepsze jutro dla nas wszystkich. Codziennie zachęcamy naszych kibiców do aktywnego wsparcia naszych działań, bo tylko razem możemy osiągnąć więcej.

Tradycyjnie przypominamy, dlaczego #WARTOsadzić drzewa:

  • Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna;
  • Jedno dorosłe drzewo może latem wytranspirować (wydzielić w postaci pary) do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 st. C;
  • - Metr kwadratowy gleby leśnej jest w stanie zmagazynować do 200 litrów wody, a tylko jej wierzchnia, 10-centymetrowa warstwa, jest zdolna do przyjęcia blisko 50 litrów wody opadowej;
  • - Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).