Aktualności Aktualności

Powrót

100 drzew na 100-lecie Niepodległości

100 drzew na 100-lecie Niepodległości

Mimo zimnej i wietrznej pogody ruszyli w las, a dokładniej, ruszyli sadzić las. W miejscowości Orzechowo na terenie leśnictwa Czeszewo grupa uzbrojonych w łopaty ochotników, zakasała rękawy i podjęła się ciężkiej pracy. Wraz z profesjonalnym wsparciem leśników z Nadleśnictwa Jarocin, oraz pracowników Rock Radia z Warszawy posadzono 100 drzew na 100-lecie Niepodległości.

Nowy las został posadzony na wcześniej przygotowanej, czyli zaoranej powierzchni leśnej, na terenie, który w sierpniu 2017 roku nawiedził szalejący w Polsce huragan. Głownie posadzono sosnę, a na granicy ekotonu, czyli strefy styku lasu z polem uprawnym - śliwę tarninę. Uczestnicy pracowali wspólnie w grupach rodzinnych, oczywiście wspierani przez leśników i radiowców. Pracy było wiele i nie było łatwo, ale wszyscy dołożyli wszelkiej staranności, aby świeżo posadzone sadzonki w przyszłości zbudowały silny, stabilny i zdrowy „niepodległy” las.

Spotkanie było również okazją do odwiedzenia Ośrodek edukacji leśnej "Centrum Zarządzania Łęgami" w Czeszewie i odkrycia tajemnic przyrody. Na tym jednak nie koniec, bo najmłodsi upamiętnili ten dzień sadząc okolicznościowego dęba, na zielonym skwerze tuż przy ośrodku edukacyjnym.

Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem, a uczestnicy zielonej akcji zostali obdarowani przez Nadleśnictwo Jarocin sadzonkami różnych gatunków drzew, by móc je posadzić w wybranym przez siebie miejscu. Drzewka te z pewnością będą przypominać, nie tylko o pracy, jaką włożyli we wspólne leśne przedsięwzięcie, ale również o rocznicy 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.